10_1579_0_0_1960

Grudzień w Muzeum Miasta Gdyni

Czas czytania: 4 minuty

Grudzień w Muzeum Miasta Gdyni

Zmierza ku końcowi rok dla nas szczególny, rok 40-lecia naszego muzeum. Za nami wiele wzruszeń, wspomnień, nostalgicznych chwil. W Zespole wspominaliśmy nasze początki w pracy, dawnych współpracowników, minione projekty. Jednak, to co wydaje się najistotniejsze, to fakt, iż w tym roku, z ufnością patrzyliśmy w przyszłość.

Muzeum to według nas nie tylko punkt zdobywania wiedzy o historii, kulturze i sztuce. To dostępne dla całej społeczności miejsce pełne pięknych i różnorodnych wspomnień, pamiątek, śladów przeszłości. Przeszłość jest tylko pozornie dominantą naszych działań. Staramy się odkrywać, rozumieć, przewidywać i uwrażliwiać: przede wszystkim po to, by kreować lepszą przyszłość i być inspiracją dla gdynianek i gdynian. Naszym drogowskazem jest hasło „Muzeum to ludzie”, które już dobrze zadomowiło się na korytarzach naszej instytucji. Nie byłoby to możliwe gdyby nie nasi wspaniali odwiedzający i odwiedzające!

Dziękując Państwu za ten rok i trzydzieści dziewięć poprzednich, mamy w tym miesiącu szczególny prezent: już 6 grudnia oddamy w Państwa ręce z dużym wzruszeniem szczególne wydawnictwo: pierwszy tom od dawna oczekiwanej monografii Gdyni. Już teraz serdecznie zapraszamy na premierę „Gdyni Niepoznanej” – poświęconej archeologii i dziejom dawnym naszego miasta.

Mamy nadzieję, że pierwszy tom opowieści o Gdyni podbije serca czytelników i czytelniczek i będzie początkiem wspaniałej podróży w meandry historii. Książka jest zawsze najlepszym prezentem, tak więc zapraszamy w mikołajki na wodowanie “Gdyni Niepoznanej”!

Nie zapominamy, że zbliża się również ten najwspanialszy czas w roku. Jak zawsze, zapraszamy dzieci, rodziny, dorosłych na świąteczne wydarzenia w naszym muzeum. Warsztaty, ozdoby, karty świąteczne: gwiazdkowa atmosfera będzie unosić się wokół prawie przez cały miesiąc.

W tym miesiącu przygotowaliśmy też nie lada gratkę dla fanów historii i architektury – już 13.12 zagości u Nas dr Błażej Ciarkowski i Grzegorz Piątek na spotkaniu promującym ksiażkę Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiegi pt. “Danuta i Daniel Olędzcy”. Mamy też coś dla melomanów – kilka dni wcześniej, 09.12 o 13:00 nasze muzeum weźmie udział w festiwalu “Gdynia Music Weekend”. W naszej sali kinowej obejrzymy premierowo niepokazywany wcześniej w trójmieście film “Love Peace Noise” Jarosława Kasperka poświęcony kultowej formacji muzycznej Ewa Braun. A oprócz tego: oprowadzania po wystawach, po magazynach (przestrzeniach na co dzień niedostępnych, które kryją w sobie wiele skarbów) i wiele więcej… Spotkajmy się w te zimowe dni i wieczory w Muzeum Miasta Gdyni.

Mamy nadzieję, że ten nadchodzący czas okaże się dla wszystkim momentem wytchnienia, refleksji, rodzinnego ciepła.

Nadchodzący rok: oby był jeszcze lepszy niż ten – postaramy się ze wszystkich sił, by go jakoś wzbogacić i ubarwić.

Do zobaczenia #wmuzeum!

Grudzień 2023