AKCJA: WESPRZYJ MUZEUM!

Muzeum to ludzie – to hasło, które przyświeca naszej działalności. Muzeum to także Ty.

Zostań mecenasem sztuki wspierając konserwację naszych dzieł. Dokładając cegiełkę do długiego i skomplikowanego procesu renowacji wyjątkowych zbiorów z naszych magazynów sam stajesz się jednym z Nas – muzealnikiem!

Obiektem który chcemy poddać kompleksowej konserwacji jest „Akt II” Maksymiliana Kasprowicza z 1957 roku przedstawiający zatopioną we śnie kobietę.

Twórca, zafascynowany geometrią ciała kobiety, przedstawił ją w postaci kompozycji geometrycznych figur. Praca jest utrzymana w jasnych, ciepłych barwach, zaś brzuch kobiety symbolizuje bezpieczeństwo i energię życia.

Obraz ma blisko 70 lat a jego stan wymaga pilnej interwencji:

PROGRAM PRAC KONSERWATORSKICH PRZY OBRAZIE MAKSYMILIANA KASPROWICZA „AKT II” ZE ZBIORÓW MUZEUM MIASTA GDYNI

Nr inwentarza: MMG/SZ/892
Czas powstania: 1957 r.
Technika: mieszana (olej-tempera, płótno)
Wymiary: 83 cm x 122 cm

STAN ZACHOWANIA

“Stan obrazu jest średni. (…) Warstwa malarska ma dobrą adhezję do podłoża oprócz kilku miejsc, gdzie powstały spękania i odspojenia. Niewielkie występują w pobliżu krawędzi, zwłaszcza w narożnikach, natomiast w dolnej części w partii błękitu spękania są dość  głębokie, a odspojenia ruchome. W narożnikach obrazu znajdują się niewielkie ubytki warstwy malarskiej. Papierowe etykiety przyklejone do płóciennego odwrocia są w całości, nie występują uszkodzenia mechaniczne, napisy są czytelne, media pisarskie nie wyblakły. Rama pomalowana autorsko farbą jest przybita do krosien gwoździami. Miejscowo, zwłaszcza w narożnikach występują odspojenia i niewielkie ubytki farby.”

PROGRAM PRAC KONSERWATORSKICH

  1. Oddzielenie od płóciennego odwrocia papierowych etykiet, odkwaszanie, dublaż na bibułę japońską, prasowanie, umieszczenie w kopertach z melinexu i montaż nieinwazyjny na krośnie po zakończonej konserwacji obrazu
  2. Dezynfekcja poprzez umieszczenie w szczelnej komorze nad oparami alkoholu etylowego na okres około tygodnia po uprzednim sprawdzeniu odporności warstwy malarskiej na alkohol
  3. Podklejanie i konsolidacja odspojonych fragmentów warstwy malarskiej, w tym odspojonych warstw farby na ramie
  4. Oczyszczenie całości (lica i odwrocia) z zabrudzeń powierzchniowych i innych
  5. Retusz drobnych ubytków warstwy malarskiej po założeniu kitów w miejscach ubytków
  6. Uzupełnienie ubytków i retusz opracowania malarskiego ramy
  7. Nałożenie werniksu końcowego
  8. Wykonanie dokumentacji konserwatorskiej opisowej i fotograficznej

Całkowity wyliczony koszt konserwacji obrazu to 2000 zł. Cena obejmuje: wykonanie pełnej konserwacji wg założonego programu konserwatorskiego, materiały użyte do konserwacji, wykonanie dokumentacji konserwatorskiej oraz przygotowanie programu prac poprzedzone oględzinami obrazu w miejscu jego przechowywania, transport do pracowni konserwatorskiej i powrotny do muzeum. 

Wspólnie uratujmy obraz Maksymiliana Kasprowicza! Stań się mecenasem sztuki, pomóż!

Wykupując cegiełkę w naszym sklepie internetowym uzyskać możesz szereg nagród w zależności od wpłaconej kwoty. Czeka na Ciebie oprowadzanie po muzealnych magazynach z przewodnikiem, kameralny spacer dla dwóch osób historyczny po Gdyni z naszymi muzealnikami w wybranym terminie, a nawet możliwość darmowego wstępu do Muzeum Miasta Gdyni na okres trzech lat. Sprawdź!

Istnieje możliwość wpłaty jednorazowej lub cyklicznej (co miesiąc).
Numer konta Muzeum Miasta Gdyni to:
Santander Bank Polska nr 94 1910 1048 2786 1926 1106 0001

Może chcesz zrobić komuś niespodziankę? Może któryś z pakietów to dobry pomysł na randkę lub niezapomniany urodzinowy prezent?

Jesteśmy dla Was, ale tworzymy to miejsce wspólnymi siłami. Wierzymy, że muzeum to ludzie i z Waszą pomocą poprawimy kondycję naszych eksponatów.

SERCE DO KULTURY – KULTURA W SERCU!