17.12 \ Niedziela \ godz. 14:00

Muzeum od kuchni: Grudzień ‘70– oprowadzanie po muzealnym magazynie Dzieł Sztuki

W tym szczególnym dla nas „Roku Zbiorów” Muzeum Miasta Gdyni otwiera dla zwiedzających magazyny, w których gromadzimy przeróżne obiekty.

W tą wyjątkową niedzielę, z symboliczną datą 17 grudnia przyjrzymy się obiektom – modelom, matrycom, projektom, rysunkom i obrazom znajdujących się w zbiorach Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni, podejmujących tematykę tragicznych wydarzeń dziejących się grudniu 1970 roku. Wtedy to pracownicy stoczni gdyńskiej, którzy tamtego dnia przyszli do pracy, napotkali się z blokadą wojskową i użyciem broni palnej. Byli zabici i ranni. Artyści mając w pamięci tamte dni próbowali uporać się z tą traumą przekładając tragiczne doświadczenia na język dzieła sztuki – rzeźby, grafiki czy metaloplastyki.

Termin: 17.12.2023 r., godz. 14:00
Bilety: 20 zł do nabycia w kasie Muzeum Miasta Gdyni.
Prowadzenie: Katarzyna Gec – Leśniak / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A