Autor: Gabriela Zbirohowska-Kościa

Gabriela Zbirohowska-Kościa - absolwentka historii sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku (klasa fortepianu). Autorka kilku publikacji związanych ze sztuką nowożytną i średniowieczną. Zainteresowania: kultura i sztuka Średniowiecza, muzealnictwo, język japoński, muzyka klasyczna i jazzowa.

Wpisy autora

Port oczami Kacha – Pejzaż portowy z 1960 roku

Gabriela Zbirohowska-Kościa \ 4 minuty

Zachwyt, konsternacja i fascynacja – cała gama wrażeń towarzyszy obcowaniu z dziełami Kazimierza Ostrowskiego. Obrazy te są poniekąd odzwierciedleniem charakteru tego wybitnego artysty. Nazywany przez przyjaciół i…

Urodzony w 1913 roku w Mandżurii Stanisław Rolicz pozostawił po sobie bardzo bogatą spuściznę. Był malarzem, grafikiem, zajmował się drzeworytem i technikami metalowymi. Obok sztuk plastycznych pasjonował…

„Człowiek cierpliwy, gołębiego serca, przychylny ludziom, inspirował się pięknem światła w całości jego przejawów” – tak wspomina swojego ojca Andrzej Śramkiewicz.   Kazimierz Śramkiewicz urodził się w…

Kazimierz Ostrowski – niepokorny i urzekający

Gabriela Zbirohowska-Kościa \ 4 minuty

Kochany i ceniony przez studentów, niezwykle towarzyski i serdeczny, Kazimierz Ostrowski – dla przyjaciół po prostu „Kach” – podbijał serca jako człowiek i malarz. Urodził w 1917…

Urodzona w dniu 14 września 1932 r. Aleksandra Bibrowicz-Sikorska ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni. W latach  1953-1959 kontynuowała swoją edukację artystyczną na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej…

Pomnik

Gabriela Zbirohowska-Kościa \ 3 minuty

„Wizjoner i Wiatr”– tak mógłby brzmieć alternatywny tytuł pomnika Tadeusza Wendy. Powstała w skali 1,5:1  odlana z brązu rzeźba waży ok. pół tony i ma 2, 8…

„Miniatura powinna być zwięzła, skrótowa, swoją małą formą zaintrygować widza, skłonić go do podejścia bliżej, przyjrzenia się, co tam się w tym małym organizmie ciekawego dzieje i…

Ofiarom Grudnia 1970 \ medal

Gabriela Zbirohowska-Kościa \ 2 minuty

← Kliknij tutaj, aby powrócić do strony projektu “Grudzień ’70”   Medal Ofiarom Grudnia 1970, o średnicy 70 mm, został odlany w brązie i cynku w odlewni…

Rocznica wydarzeń grudniowych \ medal

Gabriela Zbirohowska-Kościa \ 2 minuty

← Kliknij tutaj, aby powrócić do strony projektu “Grudzień ’70”   Medal Rocznica wydarzeń grudniowych Gdańsk 1970–1980, o średnicy 38 mm, został zaprojektowany i wykonany przez nieznanych…

25-ta rocznica Grudnia 1970 \ medal

Gabriela Zbirohowska-Kościa \ 2 minuty

← Kliknij tutaj, aby powrócić do strony projektu “Grudzień ’70”   Medal 25-ta rocznica Grudnia 1970, o średnicy 60 mm, został zaprojektowany w 1995 roku przez Bogdana…

Morze, nasze morze!

Gabriela Zbirohowska-Kościa \ 2 minuty

Obraz Z Fali na Falę Antoniego Suchanka ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni Fascynujący, piękny, nieokiełznany i niebezpieczny – tak właśnie prezentuje się morski żywioł na obrazie Antoniego…

Życie i praca rybaków w Gdyni

Gabriela Zbirohowska-Kościa \ 2 minuty

Obraz Bez Tytułu (Rybaczka) Janusza Marii Brzeskiego ze Zbiorów Muzeum Miasta Gdyni Głównym założeniem Morskiego Instytutu Rybackiego było, jak głosił sam statut, „przyczynianie się do rozwoju polskiego…

W świecie kaszubskiego folkloru

Gabriela Zbirohowska-Kościa \ 2 minuty

Przycisk do papieru autorstwa ucznia ze szkoły Wacława Szczeblewskiego w Gdyni, ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. „Aby szkole nadać pewien twórczy kierunek, postanowiłem po długich próbach i poszukiwaniach…

Obraz Bez tytułu (PLAŻA) Janusza Marii Brzeskiego ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni Rejs po porcie motorówką braci Wilke, wyprawa transatlantykiem do Nowego Jorku, aktywny wypoczynek nad gdyńskim…

„Z widoków morskich”

Gabriela Zbirohowska-Kościa \ 2 minuty

Obraz Międzyzdroje Henryka Baranowskiego ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni Urodzony w 1932 roku w Starogardzie Gdańskim, malarz i grafik Henryk Baranowski miał nieoceniony wkład w rozwój i…

„Inspiracjami do moich prac są zdarzenia i obrazy, które, poddane refleksji, czają się w zakamarkach pamięci, czekając na swoiste zmaterializowanie w postaci włóknistych materii.” Agata Zielińska-Głowacka. Agata Zielińska-Głowacka urodziła się…

Monika Izabela Kostrzewa realizuje się m.in. w projektowaniu ubrań oraz w grafice. Swoją twórczością zdobyła uznanie zarówno w kraju jak i na świecie. Jednym z zagadnień zgłębianych…

„W grafice staram się oddać prawdę całkowitą. Przedstawione przeze mnie morze, żaglowce, elementy z Don Kichota oraz wieże Babel tworzą moje alegoryczne sny o świecie. W malarstwie…

Włodzimierz Pogoda Radziszewski, pracownik Marynarki Wojennej był człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach. Tworzył słuchowiska radiowe, publikował książki i artykuły (kilkadziesiąt naukowych i kilkaset publicystycznych), napisał także scenariusz filmowy…

Józef Teodor Konrad Korzeniowski zapisał się w kartach historii nie tylko jako wybitny pisarz i publicysta ale także jako… żeglarz i kapitan. Obcowanie z morzem oraz podróże…

Z muzycznej krainy

Gabriela Zbirohowska-Kościa \ 2 minuty

Muzyka towarzyszyła ludzkości od zarania dziejów. Akompaniowała radosnym, średniowiecznym tańcom, zagrzewała żołnierzy do walki, dostarczała rozrywki i relaksu na królewskich dworach. Rzewne dźwięki rozbrzmiewające w czasie pogrzebów…

Po odzyskaniu dostępu do Bałtyku na mocy traktatu wersalskiego z 1919 roku, morze stało się niewyczerpanym źródłem inspiracji artystycznych. Przedstawiano je w rozmaitych konwencjach – nie tylko…

Sławomir Kitowski, gdyński fotograf, grafik i plakacista, w tytule jednego z albumów określił Gdynię jako „miasto z morza i marzeń”. Rozbudowujące się w imponującym tempie, przyciągało rzesze…

Budowa nowego, niezależnego portu gdyńskiego była zakrojonym na szeroką skalę przedsięzwięciem. W nim państwo polskie pokładało swoje polityczno-gospodarcze ambicje i nadzieje. Port i jego okolice stanowiły także…

Budowany kolorem, pełen ciepła, niedopowiedziany i tajemniczy obraz. Anonimowe postacie skąpane w słonecznych promieniach. Obraz Krystyny Łady-Rudnickiej jest jednym z przykładów kontynuowania tradycji kolorystycznych, dominujących w szkole…

„Wokół gdyńskiego portu” Obraz Dok pływający w Gdyni Antoniego Suchanka ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni Antoni Karol Suchanek, wychowanek krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczeń Józefa Mehoffera, Jacka…

„Szyjąc architekturę” Miniatura tkacka Kamieniczki Teresy Rucińskiej ze zbiorów Muzeum Miasta w Gdyni Po swoistym „wyemancypowaniu się” tkaniny artystycznej jako gatunku sztuki nastąpiło zakrojone na szeroką skalę…

„ Z prozy życia codziennego” Praczka na szkicu Wacława Szczeblewskiego ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni Pranie bielizny – nieodłączny element życia codziennego. Niegdyś było ono znacznie bardziej…

„Z kręgów akademickich” Akt męski Wacława Szczeblewskiego ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni Wacław Szczeblewski był wychowankiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Dreznie. Odbycie studiów stało się możliwe…

W zaciszu domowym

Gabriela Zbirohowska-Kościa \ 2 minuty

Rzeczywistość prozaiczna, stanowiąca nieodłączną część naszego życia. Ciche bohaterki dbające o komfort domowego zacisza. Wykonujące prace codzienne, rutynowe, niekiedy bardzo mozolne i uciążliwe. Takiego przekazu możemy się…

Gdynia – miasto morza

Gabriela Zbirohowska-Kościa \ 2 minuty

Wszechstronnie utalentowany, zajmującymi się różnymi dziedzinami artystycznymi Janusz Maria Brzeski rozwijał swoją aktywność twórczą zarówno w Polsce jak i zagranicą. Wykonał także grupę prac o tematyce gdyńskiej…