1726 A

25-ta rocznica Grudnia 1970 \ medal

Czas czytania: 2 minuty

25-ta rocznica Grudnia 1970 \ medal

Absolwentka historii sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka kilku publikacji związanych ze sztuką nowożytną i średniowieczną.

← Kliknij tutaj, aby powrócić do strony projektu “Grudzień ’70”

Medal 25-ta rocznica Grudnia 1970, o średnicy 60 mm, został zaprojektowany w 1995 roku przez Bogdana Pietruszkę we współpracy z Andrzejem Bartoszewiczem. Wybito go w mosiądzu w Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Na awersie medalu, pośrodku gładkiej powierzchni, widnieje krzyż z umieszczonymi nań tarczami herbowymi czterech miast: Gdańska, Gdyni, Elbląga oraz Szczecina. U jego podstawy rozpostarł skrzydła orzeł. Na rewersie odnaleźć możemy informację o twórcach medalu. U dołu odczytamy inicjały BP (sygnatura Bogdana Pietruszki), skrót SG. SA. (Stocznia Gdańska S.A.) oraz inicjały AB (sygnatura Andrzeja Bartoszewicza).

Autor projektu medalu, Bogdan Pietruszka, urodził się 17 listopada 1935 roku w Końskiem. Ukończył Technikum Budowy Okrętów w Gdańsku (1967). Realizował się m.in. jako projektant statków. Od roku 1976 piastował funkcję prezesa Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy w Gdańsku. Poczynając od roku 1980 zaprojektował ok. 20 medali, w tym (poza medalami poświęconymi tematyce grudniowej) medal z okazji 50. rocznicy operacji „Ostra Brama” w Wilnie. Jest współautorem koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców. W grudniu 1970 roku i sierpniu 1980 roku brał udział w gdańskich strajkach stoczniowych. Przyznano mu również kilka odznaczeń – został uhonorowany m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2018). W roku 1991, we współpracy z Krystyną Kutą, artysta zrealizował wystawę Znaki Ojczyzny. Bogdan Pietruszka zaprojektował także inny medal ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni – Dla współtwórcy projektu fregaty „Dar Młodzieży” z 1980 roku.

Gabriela Zbirohowska-Kościa

← Kliknij tutaj, aby powrócić do strony projektu “Grudzień ’70”

MMG/SZ/M/1726.  25-ta rocznica Grudnia 1970, 1995 r., wym. 60 mm, mosiądz