27.09 \ Środa \ godz. 17:30

Historycznie o rzeczach: Meblościanka Kowalskich – ludzie i rzeczy – wykład towarzyszący wystawie MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS

Marzenie każdego Polaka w okresie PRL-u i wybitne osiągnięcie polskiego designu czy przykład masowej i nieszczęśliwej uniformizacji polskich wnętrz? Meblościanka zaprojektowana przez Bogusławę i Czesława Kowalskich towarzyszyła milionom        Polaków na co dzień przez ponad trzy dekady.

Niektórzy z sentymentem wspominają ją do dziś, inni mają ją nawet nadal w domach! Produkowana masowo zabudowa, choć pozwalała na samodzielny montaż i dawała dużą swobodę w aranżacji przestrzeni, również z powodu swojej nazwy – meblościanka Kowalskich lub segment Kowalskiego – często odbierana była jako „mebel dla każdego”.

Mówiono, że przysłowiowy „Kowalski to przecież każdy Polak”. Popularna nazwa   pochodziła jednak od nazwiska projektantów – małżeństwa Kowalskich, uznanych architektów wnętrz z Poznania, którzy w 1962 roku wygrali konkurs na projekt mebli do małych mieszkań.

Pierwotna koncepcja przyniosła im niezwykły sukces, jednak kolejne meblościanki z lat. 70, stylowe meble i aranżacje tworzone były już w odmiennej estetyce.

Chociaż meblościanka Kowalskich na trwałe zajęła miejsce w dziejach polskiego designu a przede wszystkim życiu codziennym milionów Polaków, to geneza jej powstania oraz same osoby projektantów nadal są mało znane w powszechnej świadomości jej użytkowników. Niezwykłą historię mebla, jego projektowania, wzornictwa i użytkowania przedstawi podczas wykładu syn Państwa Kowalskich – prof. Jacek Kowalski.

Jacek Kowalski – syn twórców Mebli Kowalskich – Bogusławy i Czesława – historyk sztuki, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pieśniarz, poeta, tłumacz. Jego książka pt. „Meble Kowalskich: Ludzie i rzeczy” jest pierwszą monografią poświęconą meblom Kowalskich. www.jacekkowalski.pl
Czas trwania: ok. 90 min.
Wydarzenie towarzyszy wystawie MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Więcej o wystawie: https://muzeumgdynia.pl/wystawa/my-o-rzeczach-rzeczy-o-nas/

Wstęp za pobraniem bezpłatnego biletu na stronie www lub w kasie Muzeum Miasta Gdyni.

Wydarzenie towarzyszy wystawie pt. „MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

najbliższe wydarzenia