Ułatwienia dostępu
PL EN

ul. Zawiszy Czarnego 1
81-374 Gdynia  
+48 58 662 09 55

wt. – czw . . . 10–18
pt . . . . . . . . . 12–20
sob., ndz . . .  10–17

ulgowy  . . . . 7 zł
normalny . . 15 zł
rodzinny .  . 40 zł

09.02 / Niedziela / godz. 13:30

„Moda i uroda” – otwarcie nowego modułu na wystawie stałej

\ Dla wszystkich
\ Wejście bezpłatne

Wiele osób w latach 1920-1939, zafascynowanych polskim morzem, zdecydowało się zamieszkać w Gdyni. Jedną z nich była właścicielka zakładu kosmetycznego Marta Żelichowska (z d. Modrzejewska) (1909-2005), która przyjechała do Gdyni z Poznania. Jej fascynacja Gdynią rozpoczęła się w czasach letnich wakacji które tu spędzała na początku lat 30. XX wieku.

W 1933 roku na stałe przeniosła się do Gdyni, gdzie dzięki pomocy swego ojca otworzyła zakład kosmetyczny. Rozwijające się miasto przyciągało również osoby dla których wygląd miał ważne znaczenie i które było stać na zabiegi kosmetyczne. Jej zakład mieścił się najpierw w kamienicy przy ul. Świętojańskiej 34 m.6, później zaś przy ul. Świętojańskiej 23 (róg Augustowskiej).

Na początku okupacji niemieckiej w Gdyni rodzina Żelichowskich została wygnana ze swego mieszkania, wyposażenie zakładu kosmetycznego zostało skonfiskowane. Marta Żelichowska część okupacji spędziła z rodziną w Gdyni. Następnie wyjechała do Żyrardowa z którego nie powróciła już do Gdyni. Po wojnie starała się odzyskać zagrabiony sprzęt z gabinetu. Nie udało się tego jednak zrobić. Zmarła w 2005 roku.
Oprócz pamiątek związanych z zakładem, Muzeum Miasta Gdyni zaprezentuje w nowym module zmienny przedmioty związane z kapelusznictwem.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie nowego modułu na wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte”, które odbędzie się 9 lutego o godz. 13:30. Tego samego dnia o godz. 14:00 serdecznie zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego”.

najbliższe wydarzenia

Babie Doły kojarzą się mieszkańcom Gdyni, jak również turystom z szeroką plażą i charakterystycznym budynkiem torpedowni, który znajduje się na morzu kilkaset metrów od brzegu. Nie każdy…

\ Dla dorosłych \ Poza MMG \ Wejście biletowane

Czy Wzgórze Nowotki było stacją nawiedzoną, czy może miejscem lądowania UFO? Na obrazie Konstantego Gorbatowskiego – na pewno tak, a w rzeczywistości raczej nie, choć miało tam miejsce kilka…

\ Dla wszystkich \ Poza MMG \ Wejście bezpłatne

Muzeum to ludzie, dlatego rozmaite opinie czy emocje inspirują i pobudzają nas do poszukiwań. Wnikliwie przyjrzeliśmy się wystawom czasowym „EkoEksperymentarium” oraz „MORZEMIASTOPORT”.  Efektem naszych obserwacji  jest cykl…

\ Dla dzieci \ Dzieci z opiekunem \ Wejście biletowane