25.06 \ Wtorek \ godz. 18:00

Frontem do morza. Plan, budowa i architektura portu w Gdyni – spotkanie z Anną Orchowską z okazji Święta Morza

Gdynia to port, a port to Gdynia. Tak na początku istnienia II Rzeczpospolitej ukształtowała się jej morska stolica. Monografia Anny Orchowskiej to pierwsza publikacja poświęcona całokształtowi jednej z największych realizacji międzywojnia. Realizacji, która nie tylko pełniła istotne funkcje gospodarcze, ale też szybko stała się wizytówką kraju. Zwrócone niejako frontem do morza budynki były awangardowe i śmiałe w formie. Budowane w duchu modernizmu, doskonale wpisywały się w światowe trendy lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Z okazji Święta Morza zapraszamy na spotkanie z Anną Orchowską, autorką tej wyjątkowej publikacji Autorka – jako architekt i historyk architektury – analizuje jakość zastosowanych w porcie rozwiązań zarówno estetycznych, jak i technicznych i technologicznych. Nie pomija też ludzi. Port nie powstałby przecież bez projektantów, inżynierów, budowniczych, a wreszcie – bez zwykłych robotników. Czy udało im się stworzyć dzieło ponadczasowe?

najbliższe wydarzenia