W naszym Archiwum Cyfrowym pojawiła się nowa kolekcja diapozytywów barwnych Janusza Uklejewskiego, dokumentujących Śródmieście Gdyni w latach 70., 80. i na początku 90. XX wieku.
Janusz Uklejewski (1925 – 2011) był polskim fotografem i fotoreporterem, który dokumentował m.ni. życie wojenne, działalność partyzancką oraz tematykę morską szczególnie związaną z Gdynią, gdzie osiedlił się po wojnie. W czasie II wojny światowej ukrył zdjęcia przedstawiające zbrodnie wojenne, które w przyszłości posłużyły jako dowody w procesach zbrodniarzy wojennych. Przez dekady pracował dla agencji fotograficznych i prasy, a jego dorobek obejmuje liczne publikacje oraz albumy, w tym pośmiertnie wydany tytuł: „Moja Gdynia”.
W prezentowanej kolekcji pokazujemy najbardziej charakterystyczne miejsca i budynki w śródmieściu Gdyni. Wśród nich zobaczyć można również te powstałe przed wojną. Przeważają jednak gmachy wybudowane w czasach PRL-u, m. in. przystań pasażerska Żeglugi Gdańskiej na Nabrzeżu Pomorskim, akademik Wyższej Szkoły Morskiej przy ul. Sędzickiego 19 (tzw. „żagiel”), czy gmach Morskiego Instytutu Rybackiego przy ul. Kołątaja 1. Są też ogólne widoki miasta, wśród nich zdjęcia lotnicze, czy panoramy od strony Działek Leśnych i z Kamiennej Góry.
Zapraszamy do zapoznania się z diapozytywami!
👉 Diapozytywy barwne Janusza Uklejewskiego – Śródmieście Gdyni
Obiekty zakupiono w ramach zadania Zakup kolekcji diapozytywów, negatywów oraz odbitek pozytywowych autorstwa Janusza Uklejewskiego. Dofinansowano ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych – program własny Narodowego Instytutu Muzeów – 2024 pochodzących z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.