Muzeum_Miasta_Gdyni028

Zapraszamy ptaki do Gdyni! Ptasia architektura i muzeum przyjazne ptakom

Czas czytania: 3 minuty

Zapraszamy ptaki do Gdyni! Ptasia architektura i muzeum przyjazne ptakom

Każdego roku miliony ptaków na całym świecie giną w wyniku kolizji z szybami budynków. W miastach, gdzie szklane fasady są powszechne, zagrożenie kolizjami ptaków jest szczególnie wysokie. Ptaki często nie dostrzegają szklanych powierzchni, szczególnie jeśli są przeźroczyste lub odbijają otoczenie, co sprawia, że uderzają w szyby z dużą siłą.

Zaobserwowaliśmy ten problem również u nas, dlatego Muzeum Miasta Gdyni w tym roku zaangażowało się w akcję prowadzoną od lat przez Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni pod hasłem „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Efektem tej współpracy jest wyklejka zapobiegająca kolizjom ptaków, która została umieszczona na jednej z szyb Muzeum – tej od strony ulicy Sędzickiego, na której najczęściej dochodziło do kolizji i śmierci ptaków.  Chcieliśmy w ten sposób nie tylko sprawić, żeby ptaki bezpiecznie omijały Muzeum ale także podnieść świadomości mieszkańców Gdyni w tym zakresie i zaprezentować im konkretne rozwiązanie, które jest możliwe do zastosowania praktycznie wszędzie.

Akcję „Zapraszamy ptaki do Gdyni” zna wielu jej mieszkańców, ponieważ już od 25 lat angażuje szkolną młodzież w działania na rzecz ptaków. Co roku dzieci budują budki lęgowe i karmniki dla ptaków, które później stają się częścią „ptasiej architektury” naszego miasta. W tym roku to właśnie w Muzeum rozdawaliśmy zrobione przez dzieci budki i karmniki mieszkańcom Gdyni, którzy rozwiesili je w pobliżu swoich domów, zapraszając do siebie ptaki.

Ale to nie wszystko. Powstała także książka „Gdynia: ptasie miasto”, która dla miłośników ptaków jest prawdziwym rarytasem. Książka ta to wspaniale napisany przez Jakuba Typiaka i pięknie zilustrowany przez Zofię Różycką przewodnik po ptasim świecie i po Gdyni. Jest w niej także nasze Muzeum! A każdy kto miał szansę kupić książkę – jednocześnie dołożył cegiełkę do naszej akcji, gdyż była ona w całości sfinansowana ze środków pochodzących ze sprzedaży książki.

Kolizje ptaków z szybami to poważny problem ekologiczny, który wymaga skoordynowanych działań. Nasza akcja zaangażowała wielu miłośników ptaków i jest inspirującym przykładem, jak społeczność lokalna może wziąć sprawy w swoje ręce, podnieść świadomość i znaleźć innowacyjne rozwiązania mające na celu ochronę dzikiego życia w zurbanizowanym środowisku.

Nasze Miasto jest wyjątkowe między innymi z powodu obecności ptaków. To wspaniale, że możemy je obserwować, słuchać ich śpiewu, ale także dbać o to, by były bezpieczne! Zachęcamy do tego wszystkich!

DOROTA MARSZAŁEK-JALOWSKA
Referat Ekorozwoju Urzędu Miasta Gdyni
Wydział Środowiska