Rywalizacja na bomie, rejs Darem Pomorza dookoła świata, 1934, zbiory Muzeum Miasta Gdyni

XV Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego

Czas czytania: 1 minut

XV Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego

W dniach 24-25 czerwca 2021 w Pucku obyła się XV Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego. Wydarzenie to zostało zorganizowana przez Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. W ramach sesji Badania i wyzwania zaprezentowany został m.in. temat Jeszcze rekreacja, czy już sport? Aktywność fizyczna na pokładach transatlantyków w okresie międzywojennym. Wykład przygotował Marcina Szerle z Muzeum Miasta Gdyni, który w ramach grantu badawczego Fundacji Lanckorońskich oraz Fundacji z Brzezia Lanckorońskich podjął się szerszej kwerendy dotyczącej obyczajowości na polskich statkach pasażerskich.
Podczas wystąpienia poruszone zostały wątki różnorodnych form spędzania wolnego czasu podczas podróży morskich, gier i zabaw pokładowych, aktywizujących pasażerów i urozmaicających, często nużące, rejsy. Zachowane nieliczne materiały ilustracyjne jedynie sygnalizują, jakim wyzwaniem organizacyjnym było przeprowadzenie zawodów na pokładzie. Wiemy przy tym o ogromnym zainteresowaniu czynnym i biernym (tu widzowie) udziałem w podobnych inicjatywach. Ze względu na atrakcyjność stały się one stałym elementem rejsów wycieczkowych oraz uzupełnieniem oferty połączeń liniowych. Równocześnie, dla załóg statków szkolnych, rywalizacja była istotną częścią ceremoniału morskiego.