dom marynarza

Maj w Muzeum Miasta Gdyni

Czas czytania: 2 minuty

Maj w Muzeum Miasta Gdyni

Długo wyczekiwana dobra wiadomość nareszcie dotarła nad morze, a dokładniej, na ulicę Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni! Od 4 maja drzwi Muzeum Miasta Gdyni będą otwarte dla zwiedzających. Zanim to jednak nastąpi, mamy coś, co umili Wam czas oczekiwania: przygotowaliśmy kolejny popularnonaukowy artykuł o zbiorach Muzeum Miasta Gdyni. W maju rozpisujemy się na temat Księgi pamiątkowej zwiedzających budowę portu w Gdyni, 1921 – 1927.

Po skończonej lekturze zachęcamy do wypatrywania detali architektonicznych. Wykrywacze detalu to terenowa gra miejska dla dzieci wraz z opiekunem planowana na 15 maja.

Maj to również moment na rozpoczęcie cyklu 5 spotkań z Piotrem Metzem. Tym razem w Muzeum Miasta Gdyni posłuchamy o historii polskiego Rock’n’Rolla, a dokładniej, skupimy się na dorobku Franciszka Walickiego, wybitnego animatora kultury związanego z Gdynią. Pierwsze spotkanie Mocne Uderzenie z cyklu Historia Rock’n’Rolla: Big Bit Walickiego już 19 maja.

29 maja w centrum naszej uwagi będzie inna postać – inżynier, budowniczy gdyńskiego portu, który przez 16 lat kierował jego budową i rozwojem. Termin nie jest przypadkowy. Za symboliczną datę rozpoczęcia budowy Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków przyjmuje się 29 maja 1921 roku. Tego dnia odbyła się uroczystość poświęcenia niedawno rozpoczętych robót portowych. Natomiast, 29 maja 2021 roku odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika Tadeusza Wendy, na końcu pirsu Mola Rybackiego przy ul. Arkadiusza Rybickiego.

Maj 2021

• 13 V 2021, godz. 17:00 – [online] Perły – wykład dr. hab. Jacka Friedricha Dom Marynarza. Od modernizmu do socrealizmu
  • 15 V 2021, godz. 11:00 – Wykrywacze detalu – terenowa gra miejska dla dzieci w wieku 6 – 12 lat z opiekunem
  • 19 V 2021, godz. 17:00 –Mocne Uderzenie – spotkanie z Piotrem Metzem z cyklu Historia Rock’n’Rolla: Big Bit Walickiego
  • 20 V 2021, godz. 11:00 – Czas na relaks – spacer po Gdyni dla seniorów i seniorek w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa
  • 28 V 2021, godz. 16:00 – [online] Miastowi – wirtualne oprowadzanie po wystawie „Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w ramach cyklu Znamy się!
  • 29 V 2021 – odsłonięcie pomnika Tadeusza Wendy na końcu pirsu Mola Rybackiego przy ul. Arkadiusza Rybickiego w Gdyni