harmonijka 10 str - furia.cdr
harmonijka 10 str - furia.cdr

Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Warszawskiej Pragi na tropie zabawek Edwarda Manitiusa!

Czas czytania: 3 minuty

Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Warszawskiej Pragi na tropie zabawek Edwarda Manitiusa!

12 grudnia 1928 r. przy ul. Szkolnej, róg 10 Lutego otwarto w Gdyni sklep firmowy Wedla.
 
Trudno było znaleźć lepiej usytuowany lokal w mieście, w pobliżu nowo otwartej Szkoły Powszechnej Nr 1, tuż przy głównej ulicy miasta, jaką w latach dwudziestych XX w. była ul. 10 Lutego.
 
Sklep kusił swą ofertą podążające do szkoły dzieci. Ich uwagę przykuwały figurki z czekolady: słoń w czterech rozmiarach, lew, jamnik, świnka, ptak, postać rybaczki czy Chaplina. Dla wielu wymarzonym prezentem było jajko z pierścionkiem w środku, czekoladowy zegarek z łańcuszkiem, kwiatek w doniczce, lokomotywa czy rewolwer. W świat dorosłych przenosiły je „cygara czekoladowe, wykonane bardzo realistycznie, z ogieńkiem z czerwonej cynfolii i popiołem z cukru, umieszczone w pięknych papierośnicach z wytłoczonego papieru, zupełnie jak skóra, wykończonych kolorowym atłasem, z wyciśniętym na wierzchu złoconym napisem „Cigares.”
 
Kiedy znikała zawartość bombonierki pozostawało atrakcyjne opakowanie, ozdobne i trwałe, zabawka…
 
Drewniane opakowania na słodycze w kształcie zabawek sprzedawanych w sklepach E. Wedla czy F.Fuchsa produkowano w praskiej wytwórni Edwarda Mantitiusa. Kolorowe pieski, kotki, ptaszki, słonie, morsy, a nawet Myszki Miki w swoich brzuszkach mogły pomieścić cukierki, drażetki.
 
Muzeum Warszawskiej Pragi, Oddział Muzeum Warszawy, przygotowuje wystawę poświęconą Wytwórni Zabawek Edwarda Manitiusa, którą planuje otworzyć jesienią 2021. Muzeum poszukuje osób, które pamiętają te niezwykłe zabawki, słyszały o nich od mamy czy dziadka, lub widziały kiedyś zabawki do nich podobne.
Prosimy o kontakt na adres e-mail: zabawki@muzeumwarszawy.pl