Co ma pies do morza ? – aukcja dla Ciapkowa

Czas czytania: 2 minuty

Co ma pies do morza ? – aukcja dla Ciapkowa

Muzeum Miasta Gdyni rozpoczyna wyjątkową aukcję charytatywną dla gdyńskiego schroniska Ciapkowo. Pod licytację trafią archiwalne numery magazynu „Morze”, a sama aukcja potrwa do 4 marca.

Co ma pies do morza? Na „Wieluniu” służył Ciapek. Na „Chorzowie” – Psinka. Na „Darze Pomorza” – Misiek. Na „Tczewie” – Reks, który ciągle wpadał do ładowni. Na „Kołobrzegu” – Kubuś, podobno karykatura psa („Nawet ludzie dalecy od kynologii nie mogli go w żaden sposób porównać z przekrojowym Fafikiem. Niski, niedźwiedziowaty, pałąkowate nóżki, krótki korpus, spasionego wieprza i … dusza wegetarianina”). Niezależnie od pospolitych imion, wszystkie psy były pojętnymi marynarzami, chodziły na wachty, w portach pilnowały trapu, a na morzu były maskotkami załogi. Obszczekiwały celników, w portach całego świata miewały swoje własne przygody, miały też znaczące zasługi.

Najczęściej pojawiają się o nich jedynie drobne wzmianki, jednak już z kilku zachowanych historii pozwala zrozumieć, jak ważnymi członkami załogi były. Wilczur Nord, pływający na „Hucie Będzin”, dowodzonej przez Eugeniusza Wasilewskiego, miał nawet tytuł. Po 6 latach na morzu, został honorowym bosmanem. Z kolei pewna suczka uzyskała medal od angielskiej Royal Navy. Texa, bo tak miała na imię, pływała na parowcu „Białystok”. Pochodziła z „porządnej rasy kanadyjskich wodołazów, miała metrykę z imionami rodziców, dziadków i pradziadków, wystawioną przez oficjalny związek kynologiczny Kanady”. Miała też prawdziwą duszę marynarza. W czasie wojny pomogła uratować angielskiego lotnika, który spadł niedaleko parowca – zanim dotarła do niego szalupa ratunkowa to Texa podtrzymywała nad wodą głowę tonącego, za co dowódca Royal Navy uhonorował ją kolekcją szczotek do włosów i zębów a także kompletem mydeł i proszków do szorowania. Choć pewnie sama wolałaby kosteczkę …

Dlatego aukcja archiwalnych numerów „Morza” na rzecz gdyńskiego schroniska Ciapkowo wydaje się naturalnym rozwiązaniem. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza wszystkich psich miłośnikówdo licytacji.

Całość dochodu zostanie przekazana na OTOZ Animals Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo”.

Licytacja dostępna na stronie:

Źródła:

Edward Gubała, Przygoda mojego życia, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1973

Edward Gubała, Przygoda mojego życia, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1973.

Zbigniew Szczepanek, Podszczypywanie chwały, Tower Press, Gdańsk 1998.

Karol Olgierd Borchardt, Pod czerwoną różą, Oficyna Wydawnicza Miniatura, Gdynia 2002.