Oświadczenie

Czas czytania: 1 minut

Oświadczenie

W związku z krytyczną wypowiedzią pana Marcina Różyca dotyczącą cytatu, który znajduje się na wystawie czasowej „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni, publikujemy pełen cytat oraz wyjaśnienie.

„Hoff to fenomen, jaki zjawia się raz na sto lat, a i to mało gdzie. Fenomen bardziej społeczny. Jej talent polega głównie na tym, że czuje odbiorcę i że zajmuje się ubieraniem ludzi, a nie konstruowaniem „dzieł sztuki” ze szmacianego tworzywa, co jest anachronicznym zajęciem tych różnych paryskich pedziów od wielkiej mody” (Jerzy Urban, 1976)

Muzeum Miasta Gdyni jest muzeum historycznym, które w swojej działalności używa źródeł oraz obiektów z czasów, które przedstawia zgodnie z zasadami obiektywności naukowej. Naszą misją nie jest wybielanie minionych epok czy postaci, które ją współtworzyły, ale prezentowanie całego zróżnicowanego kolorytu, którego ocena zależy od widza. Jak zauważył w swoim poście pan Marcin Różyc użycie słowa „pedzio” w latach 70-tych „było uzasadnione”, a Muzeum Miasta Gdyni czytelnie zaznaczyło, że cytat Jerzego Urbana pochodzi z 1976 roku. Ponadto zakładamy, że każdy, kto ma podstawową wiedzę o czasach PRL-u oraz postaci Jerzego Urbana, zdaje sobie sprawę z języka, jakim się on posługiwał. Wierzymy w inteligencję naszego widza, dlatego nie uznaliśmy za stosowne opatrywać przypisem sformułowania, które zarówno dla samego Muzeum Miasta Gdyni jak i jego odbiorców jest słowem obraźliwym i nieakceptowalnym w przestrzeni publicznej.