28071056_10155304275192919_7807949362921411074_o

Wiosenne wystawy w Muzeum Miasta Gdyni

Czas czytania: 4 minuty

Wiosenne wystawy w Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni na nadchodzący wiosenny sezon wystawienniczy przygotowało dla zwiedzających nowe ekspozycje czasowe, w interesujący, nierzadko nowatorski sposób łączące historie lokalną, edukacje i sztukę.

Gdynia jest miastem zdecydowanie wyjątkowym w polskich dziejach. To spełnione marzenie o Polsce na morzu, najbardziej spektakularny owoc modernizacyjnego wysiłku Polaków w XX wieku i dziecko nowoczesności. W ramach swojej działalności Muzeum Miasta Gdyni, mieszczące się przy ul. Zawiszy Czarnego 1, od wielu lat eksploruje zarówno zwykłą, codzienną historię i współczesność miasta jak i jego mitologię oraz dawne losy. Muzeum bada i pokazuje nowoczesność w całej jej różnorodności, od dizajnu po architekturę, a poprzez nowocześnie pomyślaną edukację daje narzędzia do samodzielnego interpretowania świata i kultury. Tegoroczną wiosną w murach instytucji zagoszczą trzy całkowicie nowe ekspozycje, przeznaczone zarówno dla całych rodzin, miłośników archiwalnych zdjęć ale i dla pasjonatów losów Pomorza w czasie II wojny światowej.

Lekcja dizajnu od 16.03

Już od 16.03, na rodziny oraz na wszystkich zainteresowanych nowoczesnym, funkcjonalnym dizajnem, czekać będzie wystawa zatytułowana „Lekcja dizajnu”, podczas której zaprezentowane zostaną najlepsze i praktyczne projekty przedmiotów, zabawek i wyposażenia domowego przeznaczonego dla dzieci. Ekspozycja jest subiektywnym przeglądem polskich marek, które tworzą z myślą właśnie o najmłodszych. To także doskonała okazja do spotkania i konfrontacji ich świata, gdzie króluje nieograniczona wyobraźnia, ze światem projektantów kierujących się przede wszystkim logiką. Twórcy, których produkty zaprezentowane zostaną na wystawie to zazwyczaj małe, rodzinne lub jednoosobowe firmy. Ich członkowie kultywują rzemieślnicze tradycje i przekazują doświadczenia z pokolenia na pokolenie, co przekłada się na jakość wyrobów.

Podczas wystawy przybliżone zostaną również nieznane powszechnie i łatwe sposoby tworzenia przedmiotów z ogólnodostępnych materiałów, a wszyscy widzowie zgłębią zostaną tajemnice fachu projektanta. W trakcie trwania „Lekcji Dizajnu” odbędą się także liczne warsztaty, łączące kreatywność, dobrą zabawę i oczywiście współczesne trendy w projektowaniu. Już 17.03 o godzinie 13.30 odbędą się wyjątkowe warsztaty introligatorskie dotyczące tworzenia zeszytów. Dzień później, w niedzielę 18.03, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie. W każdy wtorek o godzinie 11.00 odbywa się będą również edukacyjne lekcje muzealne, na które zapisywać warto się już teraz, drogą mailową: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie (58 66 20 935). „Lekcja dizajnu” jest przede wszystkim wystawą rodzinną, która może zainspirować do pozytywnych zmian w codziennej przestrzeni życiowej. Kuratorkami wystawy, przygotowanej wraz z Kieleckim Instytutem Dizajnu są Aleksandra Banaś oraz Joanna Kurkiewicz.

Czytaj więcej: LEKCJE DIZAJNU: PRZEGLĄD POLSKICH MAREK, KTÓRE TWORZĄ Z MYŚLĄ O DZIECIACH

Zapowiedź wystawy edukacyjnej „Co widzisz?”

Tematem wystawy edukacyjnej „Co widzisz?”, która zagości w Muzeum Miasta Gdyni dokładnie w czwartek 05.04, jest patrzenie na archiwalne fotografie Gdyni, wyselekcjonowane spośród 40 000 zdjęć znajdujących się w archiwum Muzeum Miasta Gdyni. Nie jest to jednak klasyczna, przewidywalna ekspozycja historycznych fotografii i dokumentów, a zbiór zaskakujących, zaprojektowanych w przestrzeni muzeum sytuacji umożliwiających różne sposoby odbioru przedstawianych kadrów. Wystawa zaprasza widzów do oglądania, które jest działaniem – niektóre sytuacje wymagają wykonania gestu, zdecydowanego ruchu, wejścia do tajemniczych pomieszczeń, uruchomienia wyobraźni lub spojrzenia na to, co wydaje się oczywiste, z nieoczywistej perspektywy. Proponowane są proste doświadczenia, które niekoniecznie prowadzą do z góry zaprojektowanych wniosków. To, co widzowie zobaczą, na co zwrócą uwagę, na czym skupią wzrok, a co pominą – zależy od ich indywidualnych wyborów i gotowości do wykraczania poza przyzwyczajenia związane z patrzeniem na fotografię i rozumieniem tego, co sfotografowane.

W związku z wystawą w Muzeum Miasta Gdyni odbędą się liczne wykłady i spotkania dotyczące zagadnienia fotografii archiwalnej i współczesnej oraz mnogości perspektyw postrzegania obrazu. Zaplanowane są również panele dyskusyjne oraz liczne atrakcje przygotowane przez Ośrodek Edukacji. Już 03 marca odbędą się warsztaty projektowe przeznaczone dla całych rodzin pod tytułem „Ślady fotografii”, gdzie w miłej i kreatywnej atmosferze ujawnione zostaną tajniki odbijania zdjęć na szkle! Trzy dni później 06.03, wystartuje cykl warsztatów fotograficznych z cyklu „Muzealna Pracownia Seniora” dotyczących tajników uzyskiwania wyrazistych i poruszających kadrów. Kuratorką wystawy jest Agnieszka Pajączkowska.

Czytaj więcej: CO WIDZISZ? PATRZENIE NA ARCHIWALNE FOTOGRAFIE GDYNI

ODEZWAŁA SIĘ ZIEMIA

Muzeum Miasta Gdyni to również niebanalne wystawy czasowe, dotykające ważnych spraw związanych z historią lokalną w szerokim kontekście. Taką ekspozycją jest „Odezwała się ziemia” – przejmująca wystawa prezentująca obiekty i przedmioty codziennego użytku, które przez kilkadziesiąt lat spoczywały ukryte pod ziemią na leśnym terenie otaczającym obóz koncentracyjny Stutthof. Obóz ten był najdłużej istniejącym miejscem eksterminacji Polaków, a także przedstawicieli 28 innych narodowości, mężczyzn, kobiet oraz dzieci. W latach 1939-1941 zanotowano 4 800 Gdynian, którzy stali się ofiarami obozu Stutthof. W wyniku katorżniczej pracy, niedożywienia, chorób, pobić i postrzałów zginęło co najmniej 429 gdyńskich więźniów.

Jesienią 2015 roku zostały one przypadkowo odkryte przez spacerowicza. Dało to przyczynek brawurowej akcji poszukiwawczej prowadzonej przez dyrektora Muzeum Stutthof. Do dnia dzisiejszego uratowała ona od zniszczenia setki obiektów będącym świadectwem okrutnych realiów obozowych. Na wystawie prezentowane będą zabytki odnalezione w trakcie wspomnianych prac poszukiwawczych, bezpośrednio związane z funkcjonowaniem KL Stutthof, a przede wszystkim przedmioty świadczące o ludziach i zbrodniach jakich doświadczyli. Wystawa zostanie otwarta dla zwiedzających 23.03 i potrwa do końca czerwca.

Czytaj więcej: ODEZWAŁA SIĘ ZIEMIA