Informacje

kuratorka projektu
„Dla przyjaciół: Kachu”:

Weronika Szerle
w.szerle@muzeumgdynia.pl

redakcja merytoryczna strony:
Agnieszka Drączkowska-Gradzik,

a.draczkowska@muzeumgdynia.pl

fot. własność rodziny

Kazimierz „Kachu” Ostrowski

Misją Muzeum Miasta Gdyni jest wyznaczanie nowych kierunków, prezentowanie, poddawanie dyskusji i mówienie o ważnych ludziach, wydarzeniach i zjawiskach. MUZEUM TO LUDZIE – to hasło przyświeca nam od dawna, a naszymi działaniami udowadniamy, że nie są to puste słowa.

Jednym z nich jest projekt DLA PRZYJACIÓŁ: KACHU, który ma na celu przybliżenie naszym odbiorcom sylwetki wybitnego gdyńskiego artysty, Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego (1917-1999), malarza, ucznia profesorów malarstwa: Janusza Strzałeckiego, Artura Nacht-Samborskiego i Jacka Żuławskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie oraz studenta w paryskim atelier awangardowych mistrzów, Ferdynanda i Nadii Léger, twórcy monumentalnych kompozycji architektonicznych wykonanych w technice sgraffito, projektanta gobelinów, dywanów i witraży. Ostrowski – wpływowa postać powojennego środowiska artystycznego Wybrzeża, uwielbiany przez studentów profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wszechstronny artysta – po II wojnie światowej osiadł na stałe w Gdyni i przez ponad 40 lat prowadził w niej swoją pracownię.

Ostrowski w unikalny sposób, łącząc kolor i geometrię, odmalowywał charakter i tożsamość tego młodego, portowego miasta. Lokalna, gdyńska tematyka stanowiła sedno jego artystycznej duszy, natomiast wyraźnym, charakterystycznym głosem była abstrakcja – międzynarodowy język awangardy.

Świat oczami Kacha w Muzeum Miasta Gdyni

Dorobek twórczy Kazimierza Ostrowskiego zaprezentujemy na monograficznej wystawie, zaplanowanej na 2026 rok. Uczcimy w ten sposób 100. rocznicę urodzin naszego miasta. W związku z przygotowaniami do wystawy, poszukujemy wszelkich informacji o pracach Kacha w zbiorach prywatnych. Jesteś właścicielem obrazu pędzla Kazimierza Ostrowskiego? Podziel się nim z pasjonatami malarstwa – masz szansę przyczynić się do popularyzacji gdyńskiego dziedzictwa artystycznego. Wystarczy, że prześlesz zdjęcia obrazu i sygnatury na adres: a.draczkowska@muzeumgdynia.pl. Wybrane prace (za zgodą właścicieli) zostaną wyeksponowane na wystawie i zreprodukowane w katalogu.

więcej o artyście

Początek Opowieść niesie, że w 1934 roku wyruszył z bratem na piechotę z Poznania do Gdyni. W nowej „ziemi obiecanej” zatrudnił się w stoczni jako liternik i…

Zachwyt, konsternacja i fascynacja – cała gama wrażeń towarzyszy obcowaniu z dziełami Kazimierza Ostrowskiego. Obrazy te są poniekąd odzwierciedleniem charakteru tego wybitnego artysty. Nazywany przez przyjaciół i…

Kochany i ceniony przez studentów, niezwykle towarzyski i serdeczny, Kazimierz Ostrowski – dla przyjaciół po prostu „Kach” – podbijał serca jako człowiek i malarz. Urodził w 1917…

GALERIA JEDNEGO DZIEŁA

W naszej Kachowskiej GALERII JEDNEGO DZIEŁA, cyklicznie prezentujemy prace Kazimierza Ostrowskiego znajdujące się w naszych zbiorach. Od połowy 2023 roku, podziwialiśmy już z perspektywy muzealnego sklepu następujące obrazy „Kacha”:

Martwa natura z bananami

Każdy nowy zakup do kolekcji to dla nas powód do radości. W czerwcu 2023 roku wzbogaciliśmy nasze zbiory o obraz „Martwa natura z bananami” Kazimierza Ostrowskiego. Ta abstrakcyjna kompozycja wypełniona jest kontrastowo zestawionymi kolorami: niebieskim, czerwonym, żółtym, ugrowym, brązowym, białym i czarnym. Zastosowane w niej charakterystyczna dla Kacha Ostrowskiego technika – połączenie tempery ze świecą przywołuje estetykę witrażu.

wymiary: 68,5 x 99, 5 cm, datowanie: 1950-1980, technika: tempera i kredka świecowa na papierze, syg. MMG/SZ/2413.

Martwa natura z rakami

Wystawna uczta, róg obfitości. Martwa natura z kwiatami, owocami i równie kolorowymi ptakami. W tle dominujące pola złamanego różu, pąsu i czerni. Tytułowe raki są dyskretnie wkomponowane w wielobarwne otoczenie. Jedna z najbardziej „egzotycznych” w swym wyrazie prac Kacha przechowywanych w naszych zbiorach. Dzieło, które pobudza nie tylko zmysł wzroku ale i smaku.

100 x 150, datowanie: II połowa XX w., technika: tempera i gwasz na papierze, syg. MMG/SZ/802.

Martwa natura z bananami

Kazimierz Ostrowski uwielbiał eksperymentować z odważnymi zestawieniami barwnymi – jego prace wręcz pulsują życiem orzeźwiającymi oranżami, błękitami i czerwieniami. W sztuce Kacha pojawiają się również dzieła utrzymane w tonacji monochromatycznej. To druga kompozycja artysty o tym samym tytule znajdująca się w naszych
zbiorach. Tym razem banany są ściśle wkomponowane w pozostałe elementy czarno-biało-szarej kompozycji – trudno je zidentyfikować spośród innych, przeplatających się ze sobą kształtów, linii i form.

85 x 125 cm, datowanie: 1950-1980, technika: mieszana na papierze, syg. MMG/SZ/803

organizatorzy

partnerzy

patronat

Zobacz galerie

Malowanie muralu Kazimierza Ostrowskiego

22 zdjęć

Odsłonięcie muralu „Dla przyjaciół: Kachu”

12 zdjęć