Informacje

kuratorka projektu
„Dla przyjaciół: Kachu”:

Weronika Szerle
w.szerle@muzeumgdynia.pl

redakcja merytoryczna strony:
Agnieszka Drączkowska-Gradzik,

a.draczkowska@muzeumgdynia.pl

fot. własność rodziny

Kazimierz „Kachu” Ostrowski

Misją Muzeum Miasta Gdyni jest wyznaczanie nowych kierunków, prezentowanie, poddawanie dyskusji i mówienie o ważnych ludziach, wydarzeniach i zjawiskach. MUZEUM TO LUDZIE – to hasło przyświeca nam od dawna, a naszymi działaniami udowadniamy, że nie są to puste słowa.

Jednym z nich jest projekt DLA PRZYJACIÓŁ: KACHU, który ma na celu przybliżenie naszym odbiorcom sylwetki wybitnego gdyńskiego artysty, Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego (1917-1999), malarza, ucznia profesorów malarstwa: Janusza Strzałeckiego, Artura Nacht-Samborskiego i Jacka Żuławskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie oraz studenta w paryskim atelier awangardowych mistrzów, Ferdynanda i Nadii Léger, twórcy monumentalnych kompozycji architektonicznych wykonanych w technice sgraffito, projektanta gobelinów, dywanów i witraży. Ostrowski – wpływowa postać powojennego środowiska artystycznego Wybrzeża, uwielbiany przez studentów profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wszechstronny artysta – po II wojnie światowej osiadł na stałe w Gdyni i przez ponad 40 lat prowadził w niej swoją pracownię.

Ostrowski w unikalny sposób, łącząc kolor i geometrię, odmalowywał charakter i tożsamość tego młodego, portowego miasta. Lokalna, gdyńska tematyka stanowiła sedno jego artystycznej duszy, natomiast wyraźnym, charakterystycznym głosem była abstrakcja – międzynarodowy język awangardy.

Świat oczami Kacha w Muzeum Miasta Gdyni

Dorobek twórczy Kazimierza Ostrowskiego zaprezentujemy na monograficznej wystawie, zaplanowanej na 2026 rok. Uczcimy w ten sposób 100. rocznicę urodzin naszego miasta. W związku z przygotowaniami do wystawy, poszukujemy wszelkich informacji o pracach Kacha w zbiorach prywatnych. Jesteś właścicielem obrazu pędzla Kazimierza Ostrowskiego? Podziel się nim z pasjonatami malarstwa – masz szansę przyczynić się do popularyzacji gdyńskiego dziedzictwa artystycznego. Wystarczy, że prześlesz zdjęcia obrazu i sygnatury na adres: a.draczkowska@muzeumgdynia.pl. Wybrane prace (za zgodą właścicieli) zostaną wyeksponowane na wystawie i zreprodukowane w katalogu.

więcej o artyście

Początek Opowieść niesie, że w 1934 roku wyruszył z bratem na piechotę z Poznania do Gdyni. W nowej „ziemi obiecanej” zatrudnił się w stoczni jako liternik i…

Zachwyt, konsternacja i fascynacja – cała gama wrażeń towarzyszy obcowaniu z dziełami Kazimierza Ostrowskiego. Obrazy te są poniekąd odzwierciedleniem charakteru tego wybitnego artysty. Nazywany przez przyjaciół i…

Kochany i ceniony przez studentów, niezwykle towarzyski i serdeczny, Kazimierz Ostrowski – dla przyjaciół po prostu „Kach” – podbijał serca jako człowiek i malarz. Urodził w 1917…

GALERIA JEDNEGO DZIEŁA

W naszej Kachowskiej GALERII JEDNEGO DZIEŁA, cyklicznie prezentujemy prace Kazimierza Ostrowskiego znajdujące się w naszych zbiorach. Od połowy 2023 roku, podziwialiśmy już z perspektywy muzealnego sklepu następujące obrazy „Kacha”:

Martwa natura z bananami

Każdy nowy zakup do kolekcji to dla nas powód do radości. W czerwcu 2023 roku wzbogaciliśmy nasze zbiory o obraz „Martwa natura z bananami” Kazimierza Ostrowskiego. Ta abstrakcyjna kompozycja wypełniona jest kontrastowo zestawionymi kolorami: niebieskim, czerwonym, żółtym, ugrowym, brązowym, białym i czarnym. Zastosowane w niej charakterystyczna dla Kacha Ostrowskiego technika – połączenie tempery ze świecą przywołuje estetykę witrażu.

wymiary: 68,5 x 99, 5 cm, datowanie: 1950-1980, technika: tempera i kredka świecowa na papierze, syg. MMG/SZ/2413.

Martwa natura z rakami

Wystawna uczta, róg obfitości. Martwa natura z kwiatami, owocami i równie kolorowymi ptakami. W tle dominujące pola złamanego różu, pąsu i czerni. Tytułowe raki są dyskretnie wkomponowane w wielobarwne otoczenie. Jedna z najbardziej „egzotycznych” w swym wyrazie prac Kacha przechowywanych w naszych zbiorach. Dzieło, które pobudza nie tylko zmysł wzroku ale i smaku.

100 x 150, datowanie: II połowa XX w., technika: tempera i gwasz na papierze, syg. MMG/SZ/802.

Martwa natura z bananami

Kazimierz Ostrowski uwielbiał eksperymentować z odważnymi zestawieniami barwnymi – jego prace wręcz pulsują życiem orzeźwiającymi oranżami, błękitami i czerwieniami. W sztuce Kacha pojawiają się również dzieła utrzymane w tonacji monochromatycznej. To druga kompozycja artysty o tym samym tytule znajdująca się w naszych
zbiorach. Tym razem banany są ściśle wkomponowane w pozostałe elementy czarno-biało-szarej kompozycji – trudno je zidentyfikować spośród innych, przeplatających się ze sobą kształtów, linii i form.

85 x 125 cm, datowanie: 1950-1980, technika: mieszana na papierze, syg. MMG/SZ/803

„Kachu z Gdyni”, czyli reportaż o słynnym malarzu, którego zachwyciło powstające miasto

Prapremiera reportażu „Kachu z Gdyni” odbyła się 4 marca, czyli w dniu imienin Kazimierza Ostrowskiego. Opowiadały o nim Honorata Pilszyk, córka artysty, oraz Weronika Szerle, koordynatorka projektu „Dla przyjaciół Kachu”. Głos w reportażu zabierają także: Dorota Pilszyk i Berenika Hebda, wnuczki malarza, a także prof. Krzysztof Gliszczyński, Paweł Borkowski, twórca muralu, dr Hubert Bilewicz oraz Karin Moder, dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni.

organizatorzy

partnerzy

patronat

Zobacz galerie

Malowanie muralu Kazimierza Ostrowskiego

22 zdjęć

Odsłonięcie muralu „Dla przyjaciół: Kachu”

12 zdjęć