Autor: Dariusz Małszycki

Dariusz Małszycki - starszy kustosz z ponad dwudziestopięcioletnim  stażem w Muzeum Miasta Gdyni, pracownik Działu Historycznego, opiekun zbioru fotografii. Autor prac naukowych i popularno-naukowych z historii Gdyni i okolic, m.in. współautor „Nowego Bedekera Gdyńskiego”. Kurator wystaw prezentujących Gdynię i jej  okolice w fotografii. Między innymi kurator wystawy “Widzialne Niewidzialne. Fotografie Tadeusza Wańskiego” czy „Dawno temu nad Bałtykiem, Gdynia lat 20. XX wieku w fotografii Romana Morawskiego”.  Poza historią interesuje się sportem i polityką.

Wpisy autora

Kilka dni temu 22 sierpnia minęła okrągła pięćdziesiąta rocznica śmierci  Eugeniusza Kwiatkowskiego. Napisano  o nim już wiele, sam też napisał dużo. Ale zawsze jest czas aby przypominać…

W zbiorach Muzeum Miasta Gdyni znajdują się fotografie wielu znakomitych fotografików znanych nie tylko na Wybrzeżu, ale również w całym kraju. Wśród nich mieści się zbiór zdjęć…

Wychowanie morskie Morze od dawna fascynowało młodych ludzi, pociągało swym ogromem, tajemniczością i obietnicą przygód. Dlatego dużą rolę w oddziaływaniu na dzieci i młodzież odgrywało wychowanie morskie….

Orłowo sprzed 1920 roku

Dariusz Małszycki \ 6 minut

Początki miejscowości Orłowo sięgają 1829 roku, kiedy to żeglarz Johan Adler odkupił od miejscowego młynarza Mathiasa Bömelta (albo Römelta) trzy morgi (ok. 1,5 ha) gruntu przy ujściu…

W 2023 roku przypada setna rocznica śmierci Antoniego Abrahama, który był jednym z najbardziej znanych działaczy kaszubskich na Pomorzu. Jeszcze za swego życia stał się symbolem niezłomnej…

W 2022 roku, w związku z 96. rocznicą nadania Gdyni praw miejskich, wspominaliśmy ostatniego sołtysa wsi  Gdynia – Jana Radtke. 10 lutego 2023, w 97. rocznicę, przypomnieliśmy…

Port i miasto Gdynia to sztandarowa inwestycja II Rzeczypospolitej. Dlatego stała się obiektem zainteresowania wielu fotografików z całego kraju. Na przełomie 2019 i 2020 roku, na wystawie…

Port gdyński i powstające wraz z nim miasto to sztandarowa polska inwestycja gospodarcza XX wieku. 23 września 2022 roku obchodzimy setną rocznicę uchwalenia przez Sejm „Ustawy o…

Orłowo i jego rybacy

Dariusz Małszycki \ 6 minut

W średniowieczu na wybrzeżu bałtyckim podstawą uprawiania rybołówstwa były tak zwane stacje rybackie, z których kilka istniało w granicach dzisiejszej Gdyni. Znajdowały się one przeważnie przy ujściach…

Jan Radtke – ostatni sołtys Gdyni

Dariusz Małszycki \ 5 minut

10 lutego to bardzo ważna data  historii Gdyni. Wiąże się z nią nie tylko pamięć o zaślubinach Polski z morzem, które odbyły się w Pucku 10 lutego…

Baza niemieckiej marynarki wojennej w Gdyni Po zajęciu Gdyni przez Niemców 14 września 1939 roku, rozpoczęła się ponadpięcioletnia okupacja. Miasto i port zostały przekształcone w bazę niemieckiej…

Księga pamiątkowa

Dariusz Małszycki \ 4 minuty

Najważniejsza inwestycja II Rzeczypospolitej W 1920 roku, po odzyskaniu dostępu do morza, koniecznością stała się budowa niezależnego od Gdańska portu morskiego. W tej sytuacji Departament dla Spraw…

Historia jednego pocisku

Dariusz Małszycki \ 2 minuty

← Kliknij tutaj, aby powrócić do strony projektu “Grudzień ’70”   Marian Drabik urodził się w Laskach k. Parczewa. W 1967 roku przybył do Gdyni, gdzie rozpoczął…

Lusterko Zygmunta Polito

Dariusz Małszycki \ 2 minuty

← Kliknij tutaj, aby powrócić do strony projektu “Grudzień ’70”   Zygmunt Polito (1946–1970) był jedną z pierwszych ofiar wydarzeń grudniowych w Gdyni. Urodził się w Gdyni…

Źródło Marii i figurka Matki Boskiej

Dariusz Małszycki \ 3 minuty

Miejscem szczególnie często odwiedzanym przez mieszkańców Wielkiego Kacka jest Źródło Marii, przy którym znajduje się postawiona w 2018 roku figurka Najświętszej Marii Panny. Mało kto wie, że…

Gdynia jako miasto portowe przyciągała do siebie przedsiębiorców różnych branż. Wśród nich były osoby, które handlowały towarami kolonialnymi, w tym również kawą i herbatą. Jedną z nich…

Znana wszystkim mieszkańcom Gdyni ulica 10 Lutego, skrzyżowanie z ul. 3 Maja oraz widoczny na pierwszym planie budynek Funduszu Emerytalnego Banku Gospodarstwa Krajowego, tzw „bankowiec”. Podobne ujęcie…