Autor: Barbara Mikołajczuk

W Muzeum pracuje od prawie czterdziestu lat. Nie może być inaczej skoro urodziła się w Gdyni i kocha to miasto.

Wpisy autora

Ławka szkolna

Barbara Mikołajczuk \ 8 minut

Sentymenty Nieodłącznym elementem wyposażenia klas szkolnych były i są ławki. To właśnie w nich uczniowie spędzają najwięcej czasu podczas pobytu w szkole. Te starsze, drewniane wspominamy dziś…

Jedna tablica – dwie historie

Barbara Mikołajczuk \ 4 minuty

 W 2018 roku do zbioru Muzeum Miasta Gdyni przyjęto pewną metalową tablicę, która nie budziłaby większego zainteresowania, gdyby nie fakt, że zawierała zupełnie różne treści po obu…

Życie codzienne Tadeusza Wendy

Barbara Mikołajczuk \ 6 minut

Trudne początki Inżynier Tadeusz Wenda, wychowany w kulcie pracy, obowiązki zawodowe stawiał na pierwszym planie. O jego zaangażowaniu w budowę portu pisano wiele. Mało jednak wiemy o…

Święto Niepodległości na m/s Batory w 1939 roku Wśród kilkunastu tysięcy dokumentów związanych z życiem społecznym i politycznym, zebranych w Muzeum Miasta Gdyni, znajduje się obiekt, którego historię pragnę…

Nieuzasadnione zarzuty wobec Tadeusza Wendy

Barbara Mikołajczuk \ 5 minut

Eksperci skandynawscy w Gdyni 2 maja 1931 roku w tygodniku „Polska Gospodarcza” ukazała się niesygnowana notatka pt. Eksperci skandynawscy w Gdyni. Zawarte w niej informacje sugerują, że…

Widok na morze i tereny portowe.

← Kliknij tutaj, aby powrócić do strony “www.TadeuszWenda.pl” Wiatr od morza Po I wojnie światowej spełniły się marzenia Polaków o niepodległej ojczyźnie i powrocie nad Bałtyk. Wielu z…

Pamiątkowy przycisk do papieru

Barbara Mikołajczuk \ 5 minut

Gadżety na biurko Któż z nas nie zdenerwował się, gdy w wyniku przeciągu sfrunęły mu z biurka zapisane notatkami kartki? Pozbierać je potem, poukładać w odpowiedniej kolejności…

Zdjęcia z albumu rodzinnego

Barbara Mikołajczuk \ 3 minuty

Dziś, kiedy aparat fotograficzny większość z nas ma zawsze pod ręką, fotografowanie przestaje być postrzegane jako elitarna sztuka. Nadal jednak jest doskonałym sposobem na zatrzymanie czasu i…

Plan Portu Gdynia

Barbara Mikołajczuk \ 5 minut

Siła sprawcza budowy portu Polityka morska II Rzeczypospolitej zapisała  na swoim koncie szereg sukcesów. Nie byłoby to możliwe bez jednej z najważniejszych decyzji państwa po odzyskaniu niepodległości…

Zdjęcia na skwerze

Barbara Mikołajczuk \ 5 minut

  Zdjęcia z misiem na skwerze Kościuszki Tradycją, jeszcze przedwojenną, były niedzielne spacery rodzinne na skwer Kościuszki. Tu przychodziło się dla relaksu, dla zaczerpnięcia, świeżego, morskiego powietrza,…

Imieniny kamieni. Pod takim tytułem w „Dzienniku Bydgoskim”, w numerze 296 z 1938 r., na stronie 8, ukazała się krótka notatka dotycząca dwóch gdyńskich kamieni narzutowych, nazywanych…

Niezwykłe pamiątki znad morza

Barbara Mikołajczuk \ 4 minuty

Do zbiorów Muzeum Miasta Gdyni trafiają niezwykłe pamiątki z minionych czasów Często nieznane są ich historie. Można się tylko domyślać ich przeznaczenia. Takie właśnie obiekty chcę dziś…

Trzy nieznane fotografie – Święto Morza!

Barbara Mikołajczuk \ 4 minuty

Tradycje Święta Morza  w Polsce są bogate i kilkudziesięcioletnie, z przerwą, rzecz jasna,  na czas  okupacji niemieckiej. Pierwsze miało miejsce w Gdyni w 1932 r. Jego obchody,…

Walizka z historią

Barbara Mikołajczuk \ 2 minuty

W Dziale Historycznym Muzeum Miasta Gdyni, wśród wielu przedmiotów codziennego użytku, znaleźć można walizkę podróżną sprzed 1939 r. (sygnatura: MMG/HM/III/3203). Obiekt jest wykonany, jak większość starych walizek,…

Słupy pocztowe, czyli tzw. kamienie milowe

Barbara Mikołajczuk \ 3 minuty

Prawdopodobnie niewielu mieszkańców Gdyni wie, że w naszym mieście zachowały się dwa słupy kamienne odmierzające odległość i czas przejazdu wozów pocztowych, pochodzące jeszcze z czasów pruskich. Słupy…