Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski

Z FILMOWEJ SZAFY – KOSTIUMY FILMOWE: HAS, WAJDA, POLAŃSKI, ŻUŁAWSKI

Rodzaj wydarzenia: wystawa towarzysząca Festiwalowi Filmowemu w Gdyni

Czas trwania wystawy: 19 IX – 9 X 2016

Bilety wstępu na wystawę: normalny: 7 zł, ulgowy: 4 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

 

Wystawa „Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski” prezentuje wyjątkową kolekcję kostiumów oraz projektów scenografii z legendarnych polskich produkcji, m.in. „Na srebrnym globie”, „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, „Lalki”, „Popiołu i diamentu”, zrealizowanych w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Odrestaurowane eksponaty przybyły do Muzeum Miasta Gdyni z Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu, które jest spadkobiercą Wytwórni. W latach 2013 – 2015 specjalnie dobrany zespół, złożony ze scenografek, kostiumografek, charakteryzatorek i garderobianych odrestaurował najpiękniejsze kostiumy filmowe, znajdujące się w zbiorach Centrum Technologii Audiowizualnych. Dzięki wielomiesięcznej pracy udało się odnowić ponad sto kostiumów z przeróżnych polskich filmów realizowanych we Wrocławiu. Stroje odzyskały dawny blask, dzięki czemu stanowią niezwykle ważny element edukacji filmowej.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Kultury w Gdyni i Gdyńskie Centrum Filmowe we współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych, żeby uświetnić 41. Festiwal Filmowy w Gdyni i zaprezentować miłośnikom polskiego kina dwadzieścia pięć kostiumów, w których widzieliśmy na ekranie Beatę Tyszkiewicz, Zbyszka Cybulskiego,  Leona Niemczyka, Jerzego Trelę, Andrzeja Seweryna i innych polskich aktorów, związanych z wrocławską Wytwórnią, na stałe zapisanych w historii kinematografii.

 

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

  • WERNISAŻ: 20 IX 2016 r., godzina 18:00
  • „Akcja! Dekoracja” – WARSZTATY scenograficzne dla seniorów: 22 IX 2016, godzina 11:00 -13:00
  • OPROWADZANIE kuratorskie po wystawie: 2 X 2016, godzina 14:00
  • „ Polska kostiumologia filmowa – sztuka do odkrycia?” – WYKŁAD Prof. Krzysztofa Kornackiego: 6 X 2016, godzina 18:00
  • OPROWADZANIE kuratorskie po wystawie TŁUMACZONE NA JĘZYK MIGOWY: 9 X 2016, godzina 14:00

 

ORGANIZATORZY: Muzeum Miasta Gdyni, Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni

PARTNERZY: Centrum Kultury w Gdyni, Festiwal Filmowy w Gdyni, Centrum Technologii Audiowizualnych, Gdyńskie Centrum Filmowe