Rygalik. Istota rzeczy

RYGALIK. ISTOTA RZECZY TO DRUGA ODSŁONA CYKLU POLSKIE PROJEKTY POLSCY PROJEKTANCI. EKSPOZYCJA PREZENTUJE OSIĄGNIĘCIA REPREZENTANTA MŁODEJ GENERACJI POLSKIEGO PROJEKTOWANIA – TOMKA RYGALIKA, KTÓREGO PRACE CIESZĄ SIĘ UZNANIEM NA CAŁYM ŚWIECIE. JEST TO PIERWSZA TAK DUŻA I WYCZERPUJĄCA WYSTAWA POŚWIĘCONA TEMU ARTYŚCIE.

TRAILER WYSTAWY:

Czas trwania: 4 lipca – 11 października 2015 roku.

Ekspozycja odbyła się w ramach cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci. Przybliżyła nie tylko osiągnięcia Tomka Rygalika, ale także prowadzonej przez niego pracowni Studio Rygalik. Zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdyni wystawa Rygalik. Istota rzeczy była wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Gdynia Design Days 2015. Kuratorem ekspozycji jest Anna Maga.

Praktyka w najlepszych światowych firmach i biurach projektowych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii, projekty zrealizowane w wielu ważnych miejscach i instytucjach w Europie oraz działalność pedagogiczna związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie to główne etapy kariery i sfery aktywności Tomka Rygalika. Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni przedstawiła najważniejsze prace projektanta – zarówno te pochodzące ze wczesnego okresu praktyki projektowej w Nowym Jorku (głównie drobne przedmioty, np. sprzęt elektroniczny), jak i stanowiące trzon wystawy meble produkowane przez najważniejsze polskie i zagraniczne marki. Wybrane obiekty stworzyły narrację związaną z dynamicznym rozwojem drogi twórczej Rygalika, ale bez koncentrowania się na prostej chronologii. Obiekty pogrupowane wokół kilku idei, wartości, stanowiły swego rodzaju credo artystyczne projektanta. Pokazanie tych wartości w projektach Tomka Rygalika było próbą uchwycenia tytułowej Istoty Rzeczy. Ważnym elementem wystawy były także prezentacje multimedialne, które prowadziły widza w głąb procesu projektowego i powstawania produktu. Przedstawiały także zapis dokumentujący innego rodzaju twórczość Tomka Rygalika i pracowni Studio Rygalik, mianowicie działania w przestrzeni publicznej, pracę dydaktyczną oraz eksperymenty przeprowadzane podczas różnego rodzaju warsztatów.

 

 

Tomek Rygalik – studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej oraz wzornictwo przemysłowe w Pratt Institite w Nowym Jorku. Współpracował z wieloma firmami projektowymi w Stanach Zjednoczonych, m.in. z Kodakiem, Polarioidem, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, Dupont. Studiował również w Royal College of Art, po czym został pracownikiem naukowym w zespole badawczym przy RCA. W tym samym czasie założył własne studio projektowe z siedzibą w Londynie i Łodzi. Prowadzi zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Platforma PG13). Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Comforty – wiodącej polskiej marki meblowej. Obecnie jest dyrektorem artystycznym w firmie Paged.

Studio Rygalik – powstało w 2006 roku z inicjatywy Tomka Rygalika. Początkowo funkcjonowało między Londynem a Łodzią. Od 2009 roku Studio mieści się w Warszawie. Do zespołu dołączyła Gosia Rygalik, która w 2012 roku została w Studio partnerem. Studio Rygalik realizuje kompleksowe projekty o różnorodnym charakterze. Poza współpracą z przemysłem, Studio Rygalik często angażuje się w projekty realizowane dla instytucji kultury, które pozwalają na działania eksperymentalne. Wśród prac zrealizowanych przez Studio Rygalik znajdują się projekty dla takich firm jak ABR, Absolut, Artek, Bozar, Comforty, Dupont/Corian, Heal’s, Heineken, Ideal Standard, Iker, Moroso, Noti, Pfleiderer, Profim, Siemens oraz projekty przygotowane specjalnie na Prezydencję Polski w UE. W ciągu ostatnich lat prace Studia zobaczyć można było w Monachium, Nowym Jorku, Tokio, Poznaniu, Warszawie, Walencji i Wiedniu, jak również na łamach międzynarodowej prasy: „Icon”, „Interni”, „Wallpaper”, „Experimenta”, „Blueprint”, „New York Times” i „Financial Times”.

 

Kurator: Anna Maga
Projekt aranżacji: Studio Rygalik
Produkcja: Muzeum Miasta Gdyni
Opracowanie graficzne: Paulina Kosma
Zdjęcia: Studio Rygalik, Paweł Suder
Multimedia: Marek Zygmunt
Teksty: Anna Maga, Tomek Rygalik, Gosia Rygalik, Jacek Friedrich, Kinga Jarocka, Ron Arad
Tłumaczenia: Katarzyna Jeżowska, Soren Gauger, Dagmara Popielarczyk
Partnerzy:
Studio Rygalik, Gdynia Design Days 2015, Culture.pl, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Narodowe w Warszawie
Paged, Comforty, Noti, Moroso, Profim, Ikea, Vitra, Pfleiderer
Patronat medialny:
TVP Kultura, Domo+, Program Trzeci Polskiego Radia, Design It Poland, Elle Decoration, Design Alive, Art&Business, Trójmiasto.pl

Otwarcie wystawy Rygalik. Istota rzeczy w Muzeum Miasta Gdyni, fot. B. Kociumbas