Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej

Organizatorzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Muzeum Miasta Gdyni

 

fot. M. Jaźwiecki

„Pełno ich nigdzie…” – trójmiejska odsłona wystawy plenerowej Muzeum POLIN we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Muzeum Miasta Gdyni zapraszają na wystawę plenerową „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”. Ekspozycję od środy, 27 lipca do środy, 16 sierpnia będzie można zobaczyć na placu Wolnej Ukrainy w Gdyni. Wystawę przygotowaną przez POLIN uzupełni program wydarzeń organizowanych przez gdyńskie muzeum, a w nim wspólne tworzenie miejskiej instalacji artystycznej, spacer architektoniczny i wykład historyczny.

Murale o tematyce żydowskiej, które prezentuje wystawa „Pełno ich nigdzie…”, są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnienia o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. Z kilkunastu sekcji tematycznych wystawy odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim w Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na wystawie poruszane są także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w Marcu 1968 roku. Wystawa przybliża więc polsko-żydowską historię, a zarazem sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia. Mówi odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i o Polsce współczesnej. Dzięki atrakcyjnej wizualnie formie jest ciekawym narzędziem edukacji o historii Polski i polskich Żydów. „Pełno ich nigdzie…”wpisuje się ponadto w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień w przestrzeni miejskiej, a także ma zachęcać do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnieniu lokalnych historii.

Ekspozycji „Pełno ich nigdzie…” w Gdyni towarzyszy bogaty program edukacyjny, na który składają się wykłady historyczne, tworzenie muralu oraz spacery miejskie śladami lokalnego dziedzictwa Żydów, w tym szlakiem realizacji żydowskich architektów w Śródmieściu Gdyni.


W każdej chwili bez wychodzenia z domu można wziąć udział w wirtualnym spacerze udostępnionym w kanałach Muzeum POLIN na Facebooku i YouTubie:

W najbliższych miesiącach, oprócz Ełku, wystawę Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej będzie można zobaczyć w Bydgoszczy i Toruniu. Trasa wystawy w 2022 roku oraz bogaty program wydarzeń dostępny jest na stronie pod linkiem:

Wystawa “Pełno ich nigdzie” powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. W 2019 roku była prezentowana podczas Festiwalu Tolerancji w Zagrzebiu. W 2021 roku wystawę po raz pierwszy można było oglądać w pięciu miastach Polski: Lublinie, Warszawie, Krakowie, Łodzi oraz Rzeszowie. W 2022 roku wystawę prezentowano w Białymstoku, Ełku i Olsztynie. Partnerem wystawy jest HL-Senteret.

Kontakt dla mediów:

Marta Dziewulska Biuro Prasowe Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN mdziewulska@polin.pl +48 604 464 675


“Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni publicznej” powstała we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo.

Zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu z funduszy EOG i funduszy norweskich oraz budżetu krajowego.