Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje

nowy moduł zmienny wystawy stałej „Gdynia – Dzieło Otwarte”
Termin: 10.02.2024 – 31.12.2024
Kuratorka: Aleksandra Zuzanna Fijałkowska
Partnerzy: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.” to opowieść o najdawniejszych dziejach współczesnej Gdyni. To wyjątkowa okazja, aby poznać pochodzące z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza zabytki archeologiczne. Odkrywane na terenie dzielnic miasta popielnice twarzowe i relikty kultury pomorskiej – ozdoby, urny i broń sprzed około 2500 lat zostaną pokazane na wyciągnięcie ręki.

Archeologia to nauka o ludziach, dawnych mieszkańcach naszych ziem. Na wystawie „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.” szansę zrozumienia przeszłości, tych którzy byli tu przed nami, otrzyma każdy zwiedzający. Prezentowane w  Muzeum Miasta Gdyni zabytki archeologiczne odsłaniają najbardziej tajemnicze epizody z najdawniejszej historii miejsca zwanego dzisiaj Gdynią.  Najnowsza publikacja Muzeum Miasta Gdyni „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku” ma sprawić, by niepoznana stała się znana. Z kolei wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje” poprzez kontakt z artefaktami ma przybliżyć i pomóc zrozumieć to co nieoczywiste. Zapraszamy do wspólnego odkrywania pradziejów Gdyni.