Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym

„NARODZINY MIASTA. GDYŃSKI MODERNIZM W DWUDZIESTOLECIU MIĘDZYWOJENNYM” TO WYSTAWA, NA KTÓRĄ WSZYSCY CZEKALI. EKSPOZYCJA OPARTA ZOSTAŁA GŁÓWNIE NA NIEPREZENTOWANYCH DOTĄD MATERIAŁACH ZDJĘCIOWYCH I FILMOWYCH. POZYSKALIŚMY JE MIĘDZY INNYMI Z ARCHIWÓW W WASZYNGTONIE ORAZ SAINT-OUEN. ZWIEDZAJĄCYCH ZASKOCZY SPOSÓB ARANŻACJI, KTÓREJ PODJĄŁ SIĘ SZKOCKI ARCHITEKT GARY JOHNSON. DO WSPÓŁPRACY MERYTORYCZNEJ ZAPROSILIŚMY ŚWIETNYCH SPECJALISTÓW, MIĘDZY INNYMI DRA HAB. ANDRZEJA SZCZERSKIEGO Z UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO. KURATOREM EKSPOZYCJI JEST DYREKTOR MUZEUM MIASTA GDYNI JACEK FRIEDRICH.

Celem wystawy jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Wystawa ma służyć budowaniu i poszerzeniu świadomości naszych widzów, dzięki czemu – mamy nadzieję – przyczyni się do pogłębienia więzi gdynian z ich miastem. Naszym gościom spoza Gdyni ukaże
z kolei rangę zjawiska, a wreszcie wpłynie pozytywnie na ochronę zabytkowych, historycznych i kulturalnych wartości ważnych nie tylko dla społeczności lokalnej, ale i ogólnopolskiej.
Tożsamość miasta współkształtuje jego architektura. Tworząca ramy miejskiej egzystencji Gdynia powstawała gdy w światowej architekturze dokonywała się wielka przemiana. Widzialnym znakiem przemiany, jaką przyniósł architektoniczny MODERNIZM stała się gładka, przeszklona ściana, pomalowana na biało! Jasne, były więc mury gdyńskich urzędów, gdyńskich biurowców, gdyńskich kamienic, gdyńskich willi, gdyńskich bloków. Tak zrodził się mit „białej Gdyni”.
Gdynię zrodził MOZÓŁ tysięcy ludzi, którzy za sobą zostawiali dotychczasowe życie, by budować je na nowo. Stworzyli MIASTO, które stało się dumą ich samych i całego kraju. Miasto, które do dziś stanowi symbol sukcesu całego pokolenia Polaków żyjących między dwiema strasznymi wojnami.
Opowieść o tym, jak to wszystko się zaczęło chcielibyśmy zaprezentować poprzez wystawę Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym.
Zapraszamy.

Patronat honorowy nad wystawą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Wystawa towarzyszy międzynarodowej konferencji naukowej Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni. Architektura XX w. i jej waloryzacja.

Partnerem wystawy jest firma Allcon.

allcon

Patronaty medialne: RMF Classic, Architektura&Biznes, Architektura, Gazeta Wyborcza, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, trójmiasto.pl, Wrota Pomorza