Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkam

Agnieszka Drączkowska, Michał Miegoń, Dominika Janicka, Olga Grabiwoda

Wernisaż: 17.09.2019, godz. 18:00
Wystawa: 18.09-20.10.2019

W tym roku mija 30 lat od kiedy Polska przeszła transformację ustrojową. Przyjęcie wolnorynkowej gospodarki oraz odrzucenie modelu centralnie zarządzanego państwa pociągnęło za sobą zmiany społeczne, ekonomiczne i gospodarcze. W architektonicznej formie – jak w lustrze – możemy dziś odczytać potrzeby, przyzwyczajenia, nadzieje i aspiracje, którymi żyli wtedy ludzie. Co o nas jako o społeczeństwie mówi architektura tych zmian? W ramach drugiej odsłony wystawy „Obiekty, które stały się biedronkami” opowiadamy historię nieistniejącego już kina „Warszawa”, uważanego za miejsce kultowe przez kilka pokoleń gdynian. Powstało w 1938 roku z inicjatywy inżyniera Józefa Langiewicza jako kino „Gwiazda” i szybko zyskało sławę najnowocześniejszego i najmodniejszego w międzywojennej Gdyni. Po wojnie, już jako kino „Warszawa”, nie straciło na popularności, pozostając ważnym elementem kultury filmowej w mieście „z morza i marzeń”. Przez wiele lat gościło projekcje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zmierzch „Warszawy” nadszedł wraz z erą multipleksów – ostatni seans odbył się w 2003 roku. Kino stało się ostatecznie sklepem jednej z sieci popularnych dyskontów. Podzieliło tym samym los wielu innych obiektów, takich jak kielecka „Biruta”, warszawska „Femina” czy częstochowska „Adria”.

Celem wystawy jest przede wszystkim dowartościowanie pamięci o miejscu, które choć fizycznie nie istnieje, stanowi ważny element tożsamości miasta, funkcjonujący we wspomnieniach kilku pokoleń jego mieszkańców. Tegoroczna ekspozycja przygotowana we współpracy z Instytutem Dizajnu w Kielcach, jest zapowiedzią znacznie większej wystawy dotyczącej kin studyjnych w Gdyni, która zaplanowana jest na 2020 rok.

Organizatorzy: Muzeum Miasta Gdyni, Instytut Dizajnu w Kielcach
Kuratorzy: Agnieszka Drączkowska, Michał Miegoń (Muzeum Miasta Gdyni), Dominika Janicka, Olga Grabiwoda (Instytut Dizajnu w Kielcach)
Koncepcja i architektura wystawy: Dominika Janicka, Olga Grabiwoda
Partnerzy: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, DS Smith