Kacper Kowalski “Efekty Uboczne”

Przez trzy letnie miesiące w Muzeum Miasta Gdyni będzie można oglądać Efekty Uboczne – unikatowy projekt polskiego fotografa Kacpra Kowalskiego, nagrodzony w tegorocznym World Press Photo. To okazja do spotkania z efektami działalności człowieka z perspektywy lotu ptaka

 

Kacper Kowalski, polski pilot i fotograf nagradzany wielokrotnie za swoje zdjęcia z powietrza, otworzył wystawę 12 czerwca.

– Efekty Uboczne to projekt dokumentalny, w którym pokazuję relację pomiędzy człowiekiem i naturą. Jest uniwersalny, choć zdjęcia do niego powstawały w Polsce, również w okolicach Gdyni, gdzie mieszkam i gdzie mam swoją bazę – mówi Kacper Kowalski.

Artysta-pilot od kilkunastu lat tropi z paralotni oraz wiatrakowca rezultaty przekształcania ziemi przez człowieka. Zdjęcia, które wchodzą w skład Efektów Ubocznych, pochodzą zarówno z malowniczych Kaszub, portu w Gdyni, jak i zalanych terenów Sandomierza z 2010 roku czy wyrobisk kopalni.

Zaskakujące wizualnie i malarskie, pozwalają na otwartą interpretację naszych działań wobec natury.

Ze zdjęć, które przygotowuje Kacper Kowalski, kurator projektu, Agnieszka Jacobson-Cielecka, ułożyła wystawę z 25 prac. To największy tegoroczny przekrojowy pokaz prac fotografa w Polsce. Od początku roku Kowalski prezentowany był m.in. w Mediolanie, w Salzburgu, a także w Nowym Jorku – w The Curator Gallery.

Wystawę w nowojorskiej Chelsea, w galerii dla artystów, którzy właśnie wchodzą na najwyższy poziom, organizowała Ann Moore, mecenas sztuki oraz wieloletnia prezes TIME Inc., amerykańskiego giganta medialnego wspólnie z Billem Shapiro – kuratorem, wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu LIFE.

Kacper Kowalski, z zawodu architekt, pilotuje paralotnię od 1996 roku. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka, pokazując niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Tak powstają odrealnione, niemal graficzne fotografie – obrazy, przedstawiające wzory, symetrie i asymetrie tworzone przez człowieka i naturę.

Ta perspektywa była wielokrotnie nagradzana w konkursach w Polsce I na świecie. Kacper Kowalski – jako jedyny Polak w tym roku – odebrał nagrodę World Press Photo w Amsterdamie. To jego trzecie wyróżnienie w tym konkursie. Otrzymał je właśnie za prezentowany projekt długoterminowy – Efekty Uboczne.

Kowalski jest laureatem nagród i wyróżnień w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych. Miedzy innymi: World Press Photo (2009, 2014, 2015), Picture of The Year International – POYi (2012, 2014, 2015), Grand Press Photo (2009,2011,2012,2013,2014) W styczniu 2014 roku ukazał się pierwszy debiutancki album „Efekty uboczne”.

Zdjęcia Kacpra Kowalskiego są wystawiane m.in. w Singapurze, Mediolanie, Londynie, Edynburgu, Paryżu, a sygnowane odbitki wchodzą w skład kolekcji prywatnych.

Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

Kacper Kowalski Relacja z Wystawy

 

zbiorcze