Filmy Romana Polańskiego

W ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni zaprezentowana zostanie wystawa „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wystawie towarzyszyć będzie promocja polsko–angielskiego katalogu przedstawiającego najciekawsze plakaty do filmów mistrza światowego kina, począwszy od „Noża w wodzie” (1961) po „Wenus w futrze” (2013).

Muzeum Kinematografii w Łodzi jest w posiadaniu największej na świecie kolekcji plakatów do filmów Romana Polańskiego, liczącej ponad 500 egzemplarzy z 30 krajów. Plakaty są powszechnie uznawane za dzieła sztuki i stają się oddzielnym tematem opracowań. Autorzy to znani artyści graficy z Polski i zagranicy, niektóre z plakatów sygnowane są przez najlepsze agencje artystyczne. Na wystawie będzie można zobaczyć prace m.in. Rene Ferracciego, Jean Michela Folona, Clémenta Hurela, Bernarda Bernhardta, Petera Strausfelda, plakaty fotograficzne ze zdjęciami wybitnego artysty fotografika Guy’a Ferrandisa, współpracującego z Romanem Polańskim od 2002 roku oraz prace wybitnych polskich grafików: Jana Lenicy, Andrzeja Dąbrowskiego, Leszka Hołdanowicza, Rosława Szaybo, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Klimowskiego i Andrzeja Pągowskiego. Szczególną uwagę przykuwają unikatowe plakaty wielkoformatowe (3,2x4m) z Japonii, Argentyny, Brazylii, Izraela, Australii, USA, Meksyku i Francji. To wielka satysfakcja i zachwycająca okoliczność, że właśnie na jubileuszowym Festiwalu Filmowym łódzkie Muzeum Kinematografii może pokazać wystawę poświęconą artystycznym wizjom Romana Polańskiego – mówi Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi. – Już w czasach, gdy Festiwal stawiał swoje pierwsze kroki, o najsłynniejszym absolwencie Szkoły Filmowej w Łodzi śpiewano na Broadwayu, a później w głośnym filmie „Hair” Formana, którego bohater Bukowski chciał być jak „Fellini, Antonioni i jego rodak Polański”. W ujęciu kuratorów wystawy dzieła Polańskiego przeglądają się w artystycznej formie plakatu, a bogactwo i różnorodność prac grafików uzmysławiają, jak fenomenalna, wielowarstwowa i inspirująca, nie tylko dla filmowców, jest jego twórczość.

Styl Romana Polańskiego jest niepodrabialny: wielu reżyserów próbowało i wciąż próbuje osiągnąć podobną równowagę humoru, grozy i groteski, ale pozostaje ona domeną Mistrza – komentuje Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. – Wystawa, którą będziemy w tym roku gościć w Gdyni, jest wspaniałym świadectwem popularności filmów Polańskiego na całym świecie, a jednocześnie pokazuje wielość interpretacji, jakim twórcy plakatów poddawali jego twórczość. Cieszymy się, że nasza współpraca z Muzeum Kinematografii w Łodzi jest kontynuowana w tak świetnym stylu i już teraz zapraszamy na wystawę

Główni partnerzy wystawy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Telewizja Kino Polska, Stowarzyszenie KinoArt.
Wystawa została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Partnerzy: Filmoteka Narodowa w Warszawie, Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Plakatu w Wilanowie, British Film Institute w Londynie, Academy of Motion Pictures Arts and Science Margaret Herrick Library w Los Angeles, Filmová galanterie Terryho ponožky w Pradze, Cinemateket Norsk Filminstitutt, Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe i Instytut Filmowy, Bundesarchiv w Berlinie. Honorowy patronat objął Andrzej Wajda.

Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
Opracowanie plastyczne: Sławomir Bit
Realizacja: Muzeum Kinematografii w Łodzi