Ułatwienia dostępu
PL EN

ul. Zawiszy Czarnego 1
81-374 Gdynia  
+48 58 662 09 55

wt. – czw . . . 10–18
pt . . . . . . . . . 12–20
sob., ndz . . .  10–17

ulgowy  . . . . 7 zł
normalny . . 15 zł
rodzinny .  . 40 zł

02.02 / Sobota / godz. 15:00

Życzenia z dmuchanego materaca – wykład Anny Suwały

\ Dla wszystkich
\ Wejście bezpłatne

Życzenia z dmuchanego materaca – normy i kurioza technologiczne i cenzorskie w polskiej powojennej ilustracji i pocztówce.

ANNA SUWAŁA jest właścicielka największego zbioru oryginałów polskich ilustracji. Z wykształcenia konserwator malarstwa. Rzeczoznawca ZPAP i Polskiej Izby Artystów
Konserwatorów Dzieł Sztuki.

Wystąpienie stara się wskazać elementy wpływające na ostateczny wynik pracy ilustratora i projektanta pocztówek jakim jest wydawniczy wydruk. Przytacza najdrastyczniejsze przykłady zaprzepaszczenia w procesie druku pomysłów technologicznych i technicznych. Mówi o chwilowych fascynacjach technologiami, którym ulegali artyści i inspirowania się pomysłami kolegów. Ujawnia oczekiwania autorów tekstów wobec ilustracji (w tym także dotyczące techniki). Analizuje przyczyny przemalowań ilustracji do kolejnych wydań.

Prezentuje przykłady wzajemnych relacji ilustracji i pocztówki oraz przypisania nowych znaczeń gotowym przedstawieniom. Stara się odpowiedzieć na pytanie o logistykę artystycznych działań w tandemach ilustratorskich.

Dowodzi tradycyjnego(wobec ilustracji i pocztówki) niedowładu cenzury. Zwraca uwagę na „inspicjencką”rolę wewnętrznej cenzury kolegiów redakcyjnych.

Pokazuje więc mniej koturnowo-spiżowy wizerunek artystów popełniających merytoryczne błędy wychwytywane przez redakcje, oraz wielokrotne wykorzystanie tych samych pomysłów. Podaje powody odrzucenia projektów ilustracji i pocztówek przez redakcje.

Materiał jest bogato ilustrowany slajdami, przykłady są czytelne i przejrzyste, a wykład unika hermetycznego języka. Ma więc charakter zdecydowanie popularny.

Po wykładzie będzie możliwość organoleptycznego zapoznania się z większością projektów (także roboczych, które nie weszły do druku).

najbliższe wydarzenia

„Kiedy morze rzuci zaklęcie, na zawsze trzyma w swojej sieci cudów”– Jacques Yves Cousteau. Obrazy Mariana Mokwy zdają się być ilustracją tych słów. Obraz „Łodzie na plaży”…

\ Dla wszystkich \ Wejście biletowane

Widok statków oczekujących na gdyńskiej redzie, kutry rybackie przy nabrzeżu portowym na terenie Dalmoru, zachód słońca na opustoszałej plaży w letni wieczór. Inspiracji jest wiele, a możliwości…

\ Dla wszystkich \ Poza MMG \ Wejście bezpłatne

Muzeum to ludzie, dlatego rozmaite opinie czy emocje inspirują i pobudzają nas do poszukiwań. Wnikliwie przyjrzeliśmy się wystawom czasowym „EkoEksperymentarium” oraz „MORZEMIASTOPORT”.  Efektem naszych obserwacji  jest cykl…

\ Dla dzieci \ Dzieci z opiekunem \ Wejście biletowane