Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykład online!
Budująca się w dwudziestoleciu międzywojennym Gdynia szybko stała się pobudzającym do działania symbolem nowoczesności, wolności i otwartości.
Przyciągała i inspirowała licznych artystów i projektantów, którzy decydowali się związać swoje życie i twórczość z nowym polskim „oknem na świat”. Jednym z takich twórców był dziś nieco zapomniany architekt, dizajner, teoretyk i publicysta Wiesław Oyrzanowski (1906-1940).
W swoich nowatorskich projektach krzeseł, taboretów i foteli chętnie eksperymentował z materiałami i formami, wykorzystując wkraczające dopiero do świata meblarstwa tworzywa, takie jak gięte stalowe rurki czy blacha falista. Jego wszechstronna, choć znana jedynie z pojedynczych materiałów źródłowych twórczość zaprezentowana zostanie na tle dokonań architektonicznego środowiska II Rzeczpospolitej.
Wykład poprowadzi badaczka architektury modernistycznej, historyczka sztuki Agnieszka Drączkowska.
TRANSMISJA na facebook.com/muzeummiastagdyni
https://www.youtube.com/channel/UCUhZANVH_oJvjRNP-2HEIrg
Kiedy myślimy o morzu, mamy przed oczami bezkresną przestrzeń, nieograniczony niczym horyzont, rytm przypływów i odpływów. A może widzimy okręt miotany sztormem, rybaków wracających z połowu, portowe…
„Kiedy morze rzuci zaklęcie, na zawsze trzyma w swojej sieci cudów”– Jacques Yves Cousteau. Obrazy Mariana Mokwy zdają się być ilustracją tych słów. Obraz „Łodzie na plaży”…
Widok statków oczekujących na gdyńskiej redzie, kutry rybackie przy nabrzeżu portowym na terenie Dalmoru, zachód słońca na opustoszałej plaży w letni wieczór. Inspiracji jest wiele, a możliwości…