23.09 \ Środa \ godz. 10:00

Wystawa: Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej

\ Dla wszystkich
Port Gdynia świętuje 98 urodziny!
98 urodziny portu mają szczególnie podniosły charakter, gdyż wypadają w wyjątkowym roku 100. rocznicy zaślubin Polski z Morzem, 100. rocznicy Szkolnictwa Morskiego w Polsce oraz 100-leciu Administracji Morskiej w Polsce.
23 września w 98 rocznicę powstania Portu w Gdyni w Muzeum Miasta Gdyni o godz. 10.00 nastąpi otwarcie wystawy „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej”. Wystawa przybliża historię zamkniętą w stu latach portowej codzienności. Dodatkowo, Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA wraz z Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na prezentowaną równolegle, unikatową wystawę prac Stefana Szmaji, wybybitnego artysty malarza. Ekspozycja na sali w foyer Muzeum odbędzie się w dniach 23-24 września br. w godz. 10.00-18.00 w Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1.
———————————————
23 września 1922 r. sejm podjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Była to konsekwencja odzyskania przez Polskę dostępu do morza. W 1920 roku Polska na mocy traktatu wersalskiego otrzymała sto czterdzieści kilometrów wybrzeża. Ówczesna blokada polskiego handlu i żeglugi, jaką wprowadziło Wolne Miasto Gdańsk, było jasnym znakiem dla władz naszego kraju, że budowa polskiego, niezależnego portu jest nie tylko potrzebą, ale i koniecznością.
Jak powiedział Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy portu i miasta Gdyni, „Polska bez własnego wybrzeża morskiego i bez własnej floty nie będzie nigdy ani zjednoczona, ani niepodległa, ani samodzielna gospodarczo i politycznie, ani szanowana w wielkiej rodzinie państw i narodów, ani zdolna do zabezpieczenia warunków bytu, pracy postępu i dobrobytu swym obywatelom”.
“Najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia, a właściwie nizina między Gdynią a Oksywą, położoną w odległości 16 km od Nowego Portu w Gdańsku” – pisał w sprawozdaniu inżynier Tadeusz Wenda, który został wydelegowany na Pomorze, by znaleźć najlepsze miejsce na przyszły polski port, argumentował swój wybór choćby tym, że Gdynia ma korzystne warunki hydrograficzne, jest osłonięta od wiatrów, a niedaleko znajduje się stacja kolejowa.
Tak powstał Port Gdynia, a na jego bazie nowoczesne miasto portowe Gdynia. Od zawsze port – starszy o całe cztery lata od miasta – jest istotą i dumą Gdyni oraz szansą na jej dalszy rozwój. Z portem związana jest gdyńska tradycja i perspektywy na przyszłość.
Wystawa „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej”, która miała okazję gościć w gmachu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ukazuje okres budowy i pierwszych lat funkcjonowania portu, a także ujęcia portu w czasach współczesnych. Jest to wyjątkowa okazja, aby obejrzeć dzieła Tadeusza Urbaniaka i porównać jakie zmiany nastąpiły na przestrzeni lat.
Równolegle z ekspozycją wystawy będzie zaprezentowana unikatowa kolekcja akwarel autorstwa Stefana Szmaja. Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA kupił unikatową kolekcję 33 akwarel od rodziny artysty, a następnie przekazał je w depozyt Muzeum Miasta Gdyni. Eksponowane prace w Muzeum Miasta Gdyni mogą dotrzeć do szerokiej rzeszy odbiorców.
– Malarstwo Stefana Szmaja jest nam szczególnie drogie, gdyż dotyczy bezpośrednio portowej materii zatrzymanej w czasie na wspaniałych akwarelach. Dlatego też, kierując się wielką troską o tak dużą kolekcję, zrobiliśmy wszystko, aby obrazy zostały w Gdyni i były udostępnione jak najszerszej publiczności– podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
Stefan Szmaj to wybitny artysta związany z ekspresjonizmem, ceniony grafik i malarz. Po II wojnie światowej artysta zamieszkał w Gdyni, tu też stworzył cykl prac związanych z gdyńskim portem, cennych zarówno pod względem artystycznym, jak i historycznym. Cykl stanowi ważną dokumentację historii gdyńskiego portu oraz jednostek tu wpływających. Decyzja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. o zakupie tej wyjątkowej kolekcji, pozwoliła zachować zbiór akwarel autorstwa Stefana Szmaja w formie nierozproszonej.
Wstęp na wystawę „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej” oraz ekspozycję kolekcji akwarel autorstwa Stefana Szmaja jest bezpłatny.

najbliższe wydarzenia