Serdecznie zapraszamy na wykład Olgi Drendy – pisarki, tłumaczki i antropolożki kultury. Jest autorką książek: „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) oraz „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, za którą otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia. Prowadzi stronę facebook.com/duchologia.
Lata 80. w Polsce to czasy, w których królowała metoda „zrób to sam” – od budowy domów po szycie sukienek. To, co dzisiaj nazywamy odpowiedzialną konsumpcją czy zero waste, wówczas było powszechną postawą – nie z własnej woli, lecz z powodu kryzysu gospodarczego. Niedobory i konieczność radzenia sobie na rozmaite sposoby nie powstrzymywała pragnienia, by wyglądać modnie – przeciwnie, kryzysowe okoliczności potrafiły generować zupełnie nowe mody. Od dyskoteki po subkulturowy mundurek – zapraszam na opowieść o polskiej modzie spod znaku „zrób to sam”.
„Kiedy morze rzuci zaklęcie, na zawsze trzyma w swojej sieci cudów”– Jacques Yves Cousteau. Obrazy Mariana Mokwy zdają się być ilustracją tych słów. Obraz „Łodzie na plaży”…
Widok statków oczekujących na gdyńskiej redzie, kutry rybackie przy nabrzeżu portowym na terenie Dalmoru, zachód słońca na opustoszałej plaży w letni wieczór. Inspiracji jest wiele, a możliwości…
Muzeum to ludzie, dlatego rozmaite opinie czy emocje inspirują i pobudzają nas do poszukiwań. Wnikliwie przyjrzeliśmy się wystawom czasowym „EkoEksperymentarium” oraz „MORZEMIASTOPORT”. Efektem naszych obserwacji jest cykl…