22.10 \ Sobota \ godz. 11:00

Wymiary nowoczesności. Gdynia w fotografiach Henryka Poddębskiego – spacer historyczny śladami Poddębskiego po Gdyni

Henryk Poddębski prowadził wyprawy fotograficzne na potrzeby Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, realizował również zlecenia dla ministerstw państwowych głównie na zamówienie Wydziału Turystyki Ministerstwa Robót Publicznych (po 1932 roku Ministerstwa Komunikacji). Fotografie te powstawały w określonym celu, miały propagować turystykę ojczystą i wzmacniać jedność państwa. Zdjęcia z Gdyni miały dodatkowo wymiar szczególny, były wizualizacją przyszłości Polski. Miały pokazywać do czego dąży Polska czyli do nowoczesności i rozwoju.

Podczas spaceru historycznego przejdziemy trasę jaką wytyczył Henryk Poddębski poprzez swoje fotografie. Przyglądając się im i przybliżając historię sfotografowanych miejsc w Gdyni postaramy się odczytać ich znaczenie dla ówczesnych Polaków. Zastanowimy się również nad współczesną rolą fotografii w naszym życiu.

Zachęcamy do zabrania ze sobą aparatów fotograficznych.

Pytania prosimy kierować pod adres prowadzącej, kuratorki wystawy Katarzyny Piotrowskiej: k.piotrowska@muzeumgdynia.pl