Henryk Poddębski prowadził wyprawy fotograficzne na potrzeby Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, realizował również zlecenia dla ministerstw państwowych głównie na zamówienie Wydziału Turystyki Ministerstwa Robót Publicznych (po 1932 roku Ministerstwa Komunikacji). Fotografie te powstawały w określonym celu, miały propagować turystykę ojczystą i wzmacniać jedność państwa. Zdjęcia z Gdyni miały dodatkowo wymiar szczególny, były wizualizacją przyszłości Polski. Miały pokazywać do czego dąży Polska czyli do nowoczesności i rozwoju.
Podczas spaceru historycznego przejdziemy trasę jaką wytyczył Henryk Poddębski poprzez swoje fotografie. Przyglądając się im i przybliżając historię sfotografowanych miejsc w Gdyni postaramy się odczytać ich znaczenie dla ówczesnych Polaków. Zastanowimy się również nad współczesną rolą fotografii w naszym życiu.
Zachęcamy do zabrania ze sobą aparatów fotograficznych.
Pytania prosimy kierować pod adres prowadzącej, kuratorki wystawy Katarzyny Piotrowskiej: k.piotrowska@muzeumgdynia.pl
Międzynarodowemu przeglądowi triennale miniatury tkackiej, który odbywa się w naszym Muzeum już od trzydziestu lat, towarzyszą dwie wystawy. Jedną z nich jest prezentacja zwycięskich prac. Druga zaś…
10 lutego to dla każdej gdynianki i każdego gdynianina szczególna data. To dzień, w którym naszemu miastu zostały przyznane prawa miejskie. Każdego roku staramy się tego dnia…
Zastanawiasz się, gdzie gromadzimy nasze muzealne skarby? Statystyki mówią, że jedynie 2% obiektów gromadzonych przez muzea można zobaczyć na salach wystawowych. A co z pozostałymi? Co dzieje…