29 kwietnia będziemy obchodzić 100. rocznicę poświęcenia Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków w Gdyni. To był dopiero początek budowy dużego i nowoczesnego portu handlowego. W drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku nasz port stał się jednym z największych pod względem obrotów na Bałtyku, osiągając w 1937 roku imponującą moc przeładunkową przekraczającą 9 mln ton towarów! Był w europejskiej czołówce! Przez przedwojenną Gdynię przechodziła ponad połowa krajowego eksportu i około 40 proc. importu. To wszystko było możliwe między innymi dzięki urządzeniom przeładunkowym które na swoich zdjęciach utrwalił zafascynowany nowoczesną techniką Henryk Poddębski. Te wspaniałe, industrialne fotografie można zobaczyć na wystawie „Wymiary nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego”.
Statystyki mówią, że jedynie 2% obiektów gromadzonych przez muzea można zobaczyć na salach wystawowych. A co z pozostałymi? Zastanawiasz się, gdzie gromadzimy nasze muzealne skarby? Co dzieje…
Czy wiesz co znajduje się w magazynach Muzeum Miasta Gdyni? W naszych zbiorach mamy wiele przedmiotów, których nie obejrzycie w muzeum na co dzień. Zdecydowaliśmy się uchylić…
Prowadząc warsztaty rodzinne w Muzeum Miasta Gdyni często słyszymy pytania: „Czy mogę poprosić o ołówek?”, „Którędy do łazienki?” i „Kiedy w końcu znowu odbędzie się Nocowanie w…