Henryk Poddębski prowadził wyprawy fotograficzne na potrzeby Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, realizował również zlecenia dla ministerstw państwowych głównie na zamówienie Wydziału Turystyki Ministerstwa Robót Publicznych (po 1932 roku Ministerstwa Komunikacji). Fotografie te powstawały w określonym celu, miały propagować turystykę ojczystą i wzmacniać jedność państwa. Zdjęcia z Gdyni miały dodatkowo wymiar szczególny, były wizualizacją przyszłości Polski. Miały pokazywać do czego dąży Polska czyli do nowoczesności i rozwoju.
Podczas oprowadzania kuratorskiego przyjrzymy się różnym wymiarom nowoczesności sfotografowanym przez Henryka Poddębskiego w Gdyni. Zastanowimy się nad celem tych zdjęć, nad ich rolą w latach 30tych, a także znaczeniem dla ówczesnych Polaków.
Statystyki mówią, że jedynie 2% obiektów gromadzonych przez muzea można zobaczyć na salach wystawowych. A co z pozostałymi? Zastanawiasz się, gdzie gromadzimy nasze muzealne skarby? Co dzieje…
Czy wiesz co znajduje się w magazynach Muzeum Miasta Gdyni? W naszych zbiorach mamy wiele przedmiotów, których nie obejrzycie w muzeum na co dzień. Zdecydowaliśmy się uchylić…
Prowadząc warsztaty rodzinne w Muzeum Miasta Gdyni często słyszymy pytania: „Czy mogę poprosić o ołówek?”, „Którędy do łazienki?” i „Kiedy w końcu znowu odbędzie się Nocowanie w…