23.09 \ Piątek \ godz. 18:00

Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego – wernisaż wystawy

\ Dla wszystkich
\ Wejście bezpłatne

23 września 1922 roku Sejm przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Decyzja ta spowodowała, że w ciągu kilkunastu lat nadmorska wieś stała się ponad 120-tysięcznym miastem z największym portem na Bałtyku i jednym z najnowocześniejszych w Europie. Rezultat tej decyzji został udokumentowany na fotografiach Henryka Poddębskiego, wykonanych podczas jego podróży na Wybrzeże w latach 1927-1938. Jego zdjęcia przedstawiają wymiary nowoczesności, która była marzeniem, celem do którego dążyły inne regiony II RP. Niezwykły postęp przemysłowy i technologiczny, rozwój infrastruktury miejskiej, funkcjonalistycznej architektury użyteczności publicznej, obrazy nowoczesnych transatlantyków cumujących przy Dworcu Morskim, ale przede wszystkim nowoczesny styl życia oddziaływały na masową wyobraźnię.

Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy

Partnerzy wystawy: Port Gdynia, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Klif Gdynia
Patroni medialni: TVP Gdańsk, TVP Kultura, Trójmiasto.pl, Klif Gdyni

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”

Przez cały czas jej trwania od 23.09.2022 do 23.04.2023 wstęp na wystawę bezpłatny.