25.09 \ Niedziela \ godz. 14:00

Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

\ Dla wszystkich
\ Wejście bezpłatne

23 września 1922 roku Sejm przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Decyzja ta spowodowała, że w ciągu kilkunastu lat nadmorska wieś stała się ponad 120-tysięcznym miastem z największym portem na Bałtyku i jednym z najnowocześniejszych w Europie. Rezultat tej decyzji został udokumentowany na fotografiach Henryka Poddębskiego, wykonanych podczas jego podróży na Wybrzeże w latach 1927-1938. Jego zdjęcia przedstawiają wymiary nowoczesności, która była marzeniem, celem do którego dążyły inne regiony II RP. Niezwykły postęp przemysłowy i technologiczny, rozwój infrastruktury miejskiej, funkcjonalistycznej architektury użyteczności publicznej, obrazy nowoczesnych transatlantyków cumujących przy Dworcu Morskim, ale przede wszystkim nowoczesny styl życia oddziaływały na masową wyobraźnię.

W weekend obchodów setnej rocznicy budowy portu, w niedzielę 25 września o godzinie 14.00, zapraszamy Państwa na pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie, podczas którego przybliżymy wzajemne relacje pomiędzy wymiarami nowoczesności Portu i fotografii.

Partner strategiczny wystawy: Port Gdynia

Partnerzy: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Klif Gdynia

Patroni medialni: TVP Gdańsk, TVP Kultura, Trójmiasto.pl

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”

Przez cały czas jej trwania od 23.09.2022 do 23.04.2023 wstęp na wystawę będzie w całości bezpłatny.

najbliższe wydarzenia