Ułatwienia dostępu
PL EN

ul. Zawiszy Czarnego 1
81-374 Gdynia  
+48 58 662 09 55

wt. – czw . . . 10–18
pt . . . . . . . . . 12–20
sob., ndz . . .  10–17

ulgowy  . . . . 7 zł
normalny . . 15 zł
rodzinny .  . 40 zł

15.12 / Niedziela / godz. 12:00

Wernisaż wystawy „Bohaterowie Gdyni” w Galerii Klif

Nauczycielki, ludzie kultury, społecznicy, marynarze czy też architekci – Gdynia, od czasów dwudziestolecia międzywojennego, przyciągała osoby zajmujące się różnorodnymi profesjami. Łączył je pęd do działania, szeroki gest, chęć niesienia pomocy i współtworzenia polskiego okna na świat, miasta z morza i marzeń. „Bohaterowie Gdyni” to już piąta wspólna ekspozycja przygotowana przez Galerię Klif oraz Muzeum Miasta Gdyni, która tym razem zaprezentuje sylwetki słynnych i wpływowych gdynian i gdynianek.

Danuta Baduszkowa (1919-1978) – reżyserka teatralna, dyrektorka Teatru Muzycznego w Gdyni, któremu oddała serce, czas i energię. Doprowadziła do wybudowania jednego z najpiękniejszych powojennych gmachów teatralnych w Polsce. To właśnie w nim urzeczywistniła i rozwinęła swoje idee o nowoczesnym teatrze muzycznym.

Ceniona za talent, umiejętności organizacyjne a przede wszystkim profesjonalizm. Doskonale wyczuwała potrzeby widzów, o czym świadczy różnorodność repertuarowa. Zorganizowała studio przyteatralne, które kształciło aktorów operetkowych i dawało uprawnienia zawodowe, co w owym czasie było ewenementem na skalę światową. Wbrew tradycji wyznawała zasadę, że w teatrze muzycznym śpiewacy solowi i chór nie tylko śpiewają, ale również tańczą, a balet zarówno tańczy jak i śpiewa. Miała ogromny wpływ na program teatru, którego repertuar odważnie odnawiała, wprowadzając prawie 30 nowych polskich sztuk muzycznych oraz znanych zachodnich musicali.

Danuta Baduszkowa była jedną z bohaterek naszego miasta. Wystawa przybliży sylwetki w sumie 15 osób, które wywarły znaczący wpływ na współczesną oraz międzywojenną Gdynię. Obok portretów i biogramów postaci zaprezentowane zostaną również zdjęcia z bogatych zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

Podczas wernisażu wystawy odbędzie się finał konkursu Galerii Klif, Dziennika Bałtyckiego i Muzeum Miasta Gdyni pt. „Z miłości do Gdyni”, podczas którego zostaną wyłonione osoby, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób tworzą dzisiejszą Gdynię i jej niepowtarzalny charakter.

Wernisaż: 15 grudnia 2019, godz. 12:00
Adres: Galeria Klif, al. Zwycięstwa 256, Gdynia

najbliższe wydarzenia

Muzeum to ludzie, dlatego rozmaite opinie czy emocje inspirują i pobudzają nas do poszukiwań. Wnikliwie przyjrzeliśmy się wystawom czasowym „EkoEksperymentarium” oraz „MORZEMIASTOPORT”.  Efektem naszych obserwacji  jest cykl…

\ Dla dzieci \ Dzieci z opiekunem \ Wejście biletowane

Od ponad trzydziestu lat, 24 sierpnia zajmuje szczególne miejsce w ukraińskim kalendarzu. Obchodzony wtedy Dzień Niepodległości, szczególnie w obliczu ostatnich wydarzeń, stale przypomina jak ważna jest tożsamość…

\ Dla dorosłych \ Wejście biletowane

Czym byłaby Gdynia, gdyby nie jej architektura? To ona współtworzyła tożsamość rodzącego się miasta i ona dotrzymywała mu tempa, gdy się rozwijało. Miasto, które niegdyś powstało z…

\ Dla wszystkich \ Wejście biletowane