19.06 / Środa / godz. 19:00

WARSZAWA: „Czyste znaki” – wykład dr Agaty Szydłowskiej:

\ Poza MMG
\ Wejście bezpłatne
Muzeum Miasta Gdyni oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego (Świętojerska 5/7, 00-236 Warszawa) serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”, który odbędzie się 19 czerwca o godz. 19:00. Prezentowana tam monografia będzie dostępna dla zwiedzających od 20 czerwca do 31 lipca 2019 r.

ADRES WYDARZENIA: Instytut Wzornictwa Przemysłowego (Świętojerska 5/7, 00-236 Warszawa)

Przed wernisażem zapraszamy na wykład dr Agaty Szydłowskiej: „Czyste znaki. O identyfikacji wizualnej w gospodarce centralnie planowanej” który rozpocznie się o godz. 17:30.

Agata Szydłowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii, absolwentka historii sztuki na UW oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Adiunktka w Katedrze Historii i Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książki z wywiadami „Miliard rzeczy dookoła. Agata Szydłowska rozmawia z polskimi projektantami graficznymi” oraz współautorka (z Marianem Misiakiem) książki „Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce” (obie książki: wyd. Karakter). W 2018 roku nakładem Wydawnictwa Ossolineum ukazała się książkowa wersja jej pracy doktorskiej, pod tytułem „Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989”. Agata Szydłowska jest także kuratorką i współkuratorką kilkunastu wystaw poświęconych polskiemu projektowaniu graficznemu, pokazywanych m. in. na Wanted Design w Nowym Jorku czy w ramach Tokyo Designers Week.

Przed wernisażem zapraszamy na wykład dr Agaty Szydłowskiej: „Czyste znaki. O identyfikacji wizualnej w gospodarce centralnie planowanej” który rozpocznie się o godz. 17:30.

Od 2018 r. Muzeum Miasta Gdyni prezentuje dorobek Karola Śliwki (1932-2018), wybitnego grafika, autora ponad 400 znaków graficznych, które przez ostatnie 60 lat współtworzyły codzienność Polaków, kształtując ikonosferę przestrzeni publicznej. Jest to największa do tej pory wystawa monograficzna poświęcona temu twórcy, obejmująca projekty, szkice, notatki, fotografie, obrazy i obiekty z prywatnego, nieudostępnianego do tej pory archiwum Karola Śliwki, uzupełnione o prace z instytucji i muzeów z całego kraju oraz przedmioty z kolekcji prywatnych.

Karol Śliwka był bardzo wszechstronnym twórcą. Miał w swoim dorobku projekty opakowań, okładek książek i płyt, znaczków oraz plakatów. Szczególne miejsce w jego karierze zajmują jednak znaki graficzne, stworzone m.in. dla Instytutu Matki i Dziecka, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, Biblioteki Narodowej, firmy Adamed czy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Niektóre z nich są dziś uznawane za kultowe – nie ma chyba w Polsce osoby, która nie kojarzyłaby charakterystycznej, typograficznej skarbonki PKO Banku Polskiego.

Choć wiele projektów Karola Śliwki po dziś dzień funkcjonuje w przestrzeni publicznej i w świadomości kolejnych pokoleń, to on sam jako autor wielokrotnie pozostaje anonimowy. Na wystawie oddamy więc głos Karolowi Śliwce: cytaty wybrane z rozmów z twórcą prowadzić nas będą przez kolejne etapy życia i twórczości mistrza. Pełne humoru i nostalgii historie barwnie opowiedziane przez Karola Śliwkę, pozwolą spojrzeć na pracę projektanta grafiki „od kuchni” oraz przybliżą realia kolejnych etapów jego twórczości, począwszy od PRL, przez okres transformacji ustrojowej aż do czasów współczesnych. Rozłożymy na czynniki pierwsze najbardziej charakterystyczne znaki Śliwki, analizując ich poszczególne elementy i opowiadając stojące za nimi historie i anegdoty.Zastanowimy się co sprawia, że znak jest dobry, oraz jakie elementy czynią go rozpoznawalnym. Na przykładzie autentycznych obiektów z pracowni projektanta pokażemy tradycyjny warsztat grafika: narzędzia, materiały i techniki, które dziś, w epoce wszechobecnej technologii, odchodzą w zapomnienie. Zastanowimy się co inspirowało grafika, którego prace współkształtowały codzienność kilku pokoleń, oraz czy jego pracę należy postrzegać w kategoriach rzemiosła, czy może raczej sztuki. Wreszcie, analizując twórczość doświadczonego projektanta „z zasadami”, zapytamy o wartości, jakie może nieść ze sobą projektowanie graficzne.

 

Harmonogram wszystkich wydarzeń towarzyszących:
 19.06.2019 | g. 17:30 Wykład dr Agaty Szydłowskiej – „Czyste znaki. O identyfikacji wizualnej w gospodarce centralnie planowanej”
 19.06.2019 | g. 19:00 Wernisaż „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”
 07.07.2019 | g. 12:00 Oprowadzanie kolekcjonera po wystawie „Karol Śliwka. PPPP” – Damian Dudek (Design Of PRL)
 14.07.2019 | g. 12:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Karol Śliwka. PPPP” – Agnieszka Drączkowska
 27.07.2019 | g. 17:00 Jens Müller „Logo Modernism” – wykład / lecture(wykład w j. angielskim)
 28.07.2019 | g. 12:00 Guided tour „Karol Śliwka. PPPP” Oprowadzanie kuratorskie w j. angielskim – Agnieszka Drączkowska, Patryk Hardziej

———

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KURATORZY: Patryk Hardziej, Agata Abramowicz, Agnieszka Drączkowska

ARCHITEKT WYSTAWY: Dominika Janicka/ AD 2012 studio

PARTNER STRATEGICZNY WYSTAWY: PKO Bank Polski

PARTNER WYSTAWY: Design of PRL, Pan tu nie stał, drukomat, Muzeum Poczty Polskiej i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, traffic design, Biblioteka Narodowa, DS Smith, Wedel, Hardziej Studio

PATRONI MEDIALNI: F5, GRAFMAG, LabelMagazine, STGU – Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Design Alive.

najbliższe wydarzenia

Statystyki mówią, że jedynie 2% obiektów gromadzonych przez muzea można zobaczyć na salach wystawowych. A co z pozostałymi? Zastanawiasz się, gdzie gromadzimy nasze muzealne skarby? Co dzieje…

Czy wiesz co znajduje się w magazynach Muzeum Miasta Gdyni? W naszych zbiorach mamy wiele przedmiotów, których nie obejrzycie w muzeum na co dzień. Zdecydowaliśmy się uchylić…

Prowadząc warsztaty rodzinne w Muzeum Miasta Gdyni często słyszymy pytania: „Czy mogę poprosić o ołówek?”, „Którędy do łazienki?” i „Kiedy w końcu znowu odbędzie się Nocowanie w…