20.07 \ Wtorek \ godz. 12:00

Walicki, jakiego nie znacie – otwarcie wystawy malarstwa Franciszka Walickiego

\ Dla wszystkich

Franciszek Walicki (1921-2015), to znany dziennikarz, publicysta, menadżer i impresario, a wcześniej marynarz i żołnierz, który z Gdynią związał się z wyboru. To również twórca – autor piosenek, kierownik artystyczny oraz… rysownik i malarz. Co prawda przy sztaludze spełniał się przez krótki czas i w stosownej do tego skali, ale pozostawił po sobie intersującą spuściznę. Uzupełnia ona obraz Walickiego, jako człowieka wielu talentów.

W nawiązaniu do setnej rocznicy urodzin tej wyjątkowej postaci, Muzeum Miasta Gdyni zaprezentuje dwanaście prac, które od kilku lat pozostają w naszych zbiorach. Tym samym przypomnimy szerszej publiczności obrazy, kilka dekad temu wystawiane w Sopocie i Gdańsku, a reprodukowane choćby w kultowym dziś “Przekroju”. Franciszek Walicki – w 2004 roku autor wystawy Gdynia – Niemen – Rock’n’roll w Muzeum Miasta Gdyni (sala w dawnym “Gemini”) ponownie u nas zagości, choć w odmiennym artystycznie, wymiarze.

W zbiorach Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni znajduje się łącznie szesnaście prac Franciszka Walickiego. Są to w głównej mierze obrazy wykonane techniką tempery na kartonie. Artysta stosował także technikę mieszaną (akwarela, tusz, gwasz) – między innymi we wczesnych pracach z cyklu Podhale. Obok portretów pojawiają się również abstrakcyjne, zgeometryzowane kompozycje o kontrastowych zestawieniach płaskich plam barwnych (Konstrukcja, Na drugim brzegu tęczy, Kompozycja w stylu cool). Walicki z reguły operował prostymi, lapidarnymi formami. Choć tworzone amatorsko, obrazy te zdradzają potencjał artystyczny. Wszystkie zaprezentowane prace pochodzą z 1958 roku.

najbliższe wydarzenia