Przedmioty projektowane przez Jana i Erykę Drostów wyróżniają się wzorami i barwą. Aby podkreślić ich wyjątkowość i znaczenie dla wystroju wielu polskich domów, Muzeum Miasta Gdyni postanowiło poszerzyć tegoroczną wystawę z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” o ekspozycję prezentowaną w Galerii Handlowej „Klif”. „(Twoje) szklane historie” to przedstawienie osobistych opowieści właścicieli naczyń zaprojektowanych przez małżeństwo Drostów, zilustrowane fotografiami opisywanych szkieł.
Przyglądając się bliżej talerzykom do ciasta, salaterkom, w których podajemy galaretkę, czy lśniącym w słońcu cukiernicom, możemy ujrzeć więcej niż tylko przedmiot użytkowy. Ich głębsze znaczenie z pewnością zauważyli Eryka i Jan Drostowie, bohaterowie tegorocznej wystawy z cyklu PPPP, prezentowanej w Muzeum Miasta Gdyni. Wieloletni cykl wystaw ma za zadnie zwrócić uwagę na polskie wzornictwo (dizajn) poprzez atrakcyjne wizualnie wystawy, skłaniające do kreatywnego i twórczego myślenia.
Eryka i Jan Drostowie poznali się podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Po ukończeniu uczelni ich zawodowe drogi się rozeszły, by w 1965 r. ponownie się połączyć w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”, gdzie od początku zajmowali się tworzeniem projektów naczyń i dekoracji ze szkła prasowanego. Technologię szkła prasowanego wynaleziono na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XIX wieku w Ameryce. Nowa metoda dawała możliwość obniżenia kosztów produkcji szkła, przy jednoczesnym uproszczeniu, dotychczas pracochłonnego, procesu dekoracji. Dekor odciskano przy pomocy metalowej pracy, a następnie poddawano ogniowemu polerowaniu.
Wystawa Muzeum Miasta Gdyni „(Twoje) Szklane historie” dostępna będzie dla zwiedzających w wydzielonej przestrzeni ekspozycyjnej na parterze Galerii Klif od strony ul. Przebendowskich w Gdyni.
(Twoje) szklane historie – wystawa Muzeum Miasta Gdyni w Galerii Klif
Termin: 3 VII 2021, godz. 13:00
Miejsce: przestrzeń ekspozycyjna na parterze Galerii Klif od strony ul. Przebendowskich w Gdyni
Bilety: wstęp bezpłatny
Pamięć o mieszkającej niegdyś w Gdyni społeczności żydowskiej stopniowo gaśnie. Starając siępodtrzymać płomień, który jeszcze tli się w naszej pamięci, chcielibyśmy razem z uczestnikamistworzyć nadzwyczajną instalację artystyczną,…
„Malarstwo oznacza dla mnie generalną spowiedź. Musi być osobiste i co najważniejsze szczere, bo tylko w ten sposób można najpełniej wyrazić to, co się przeżywa, swoje nawet…
Babie Doły kojarzą się mieszkańcom Gdyni, jak również turystom z szeroką plażą i charakterystycznym budynkiem torpedowni, który znajduje się na morzu kilkaset metrów od brzegu. Nie każdy…