Ułatwienia dostępu
PL EN

ul. Zawiszy Czarnego 1
81-374 Gdynia  
+48 58 662 09 55

wt. – czw . . . 10–18
pt . . . . . . . . . 12–20
sob., ndz . . .  10–17

ulgowy  . . . . 7 zł
normalny . . 15 zł
rodzinny .  . 40 zł

22.06 / Sobota / godz. 10:00

TuBAUHAUS plener projektowo-warsztatowy

\ Poza MMG
\ Wejście biletowane

W tym roku cały Świat obchodzi 100-lecie Bauhausu, jednej z najważniejszych szkół w historii architektury i wzornictwa. Powołana w 1919 roku w Weimarze przez legendarnego architekta Waltera Gropiusa, na zawsze zmieniła sposób myślenia o przedmiotach, łącząc rzemiosło i sztukę, piękno i funkcjonalność, twórczość i technologię. W tuBAZA urodziny Bauhausu uczcimy wyjątkowym, trwającym niemal tydzień plenerem projektowo-warsztatowym.

Temat:
Pracując w kilkuosobowych grupach pod okiem doświadczonych projektantów, uczestnicy zaprojektują i wykonają autorskie meble zewnętrzne. Temat nie został wybrany przypadkowo – mała architektura to trudne zagadnienie, wymagające uwzględnienia wielu różnorodnych czynników zewnętrznych. Kilkudniowy plener o otwartej na próby i błędy formule jest więc idealną formą praktyki, zapewniającą pole do rozwijających eksperymentów formalnych i estetycznych.

Cel:

Głównym celem pleneru jest zaszczepienie wśród adeptów wzornictwa dobrych praktyk projektowych, inspirowanych łączącymi sztukę i rzemiosło metodami Bauhausu. Weimarska szkoła wytworzyła zupełnie nowy model twórcy, mającego nie tylko talent, ale także praktyczne umiejętności i wiedzę technologiczną. Dlatego też, zanim uczestnicy pleneru przystąpią do projektowania, przejdą intensywne kursy zapoznające ich z charakterystyką tworzyw oraz procesem technologicznym. Dni spędzone wspólnie w malowniczym parku w Kolibkach będą też doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania inspirujących znajomości.

Przebieg zajęć:

Plener rozpoczniemy od otwartego wykładu przybliżającego historię i założenia Bauhausu. Następnie przejdziemy do wprowadzenia teoretycznego oraz intensywnych kursów, obejmujących obsługę CNC, stolarstwa, beton architektoniczny, spawanie oraz gięcie metalu i drewna.
Kolejnym etapem będą prace projektowe z prototypowaniem oraz realizacja projektów uczestników. Po finisażu, meble wykonane podczas pleneru ustawione zostaną w przestrzeni miasta, gdzie przetestują je potencjalni użytkownicy ☺
Warsztaty poprowadzą projektanci ze studia Mozi Ponadto, nad pracą uczestników czuwać będą doświadczeni nauczyciele-eksperci: Monika i Wojtek Opala ze studia Mowo oraz Filip Ludka z grupy Tabanda.
Uczestnicy
Do udziału w plenerze „tuBAUHAUS” zapraszamy architektów, studentów architektury i wzornictwa, początkujących projektantów i praktyków.

Patronat honorowy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Muzeum Miasta Gdyni

Prowadzący: studio Mozi
Eksperci: Monika Elikowska-Opala i Wojciech Opala (studio Mowo) mowostudio.pl
Filip Ludka (TABANDA, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
Wykład wprowadzający: Agnieszka Drączkowska (Muzeum Miasta Gdyni)

Koszt: 500 zł

Wszystkim uczestnikom pleneru „tuBAUHAUS” zapewniamy dostęp do w pełni wyposażonego warsztatu, narzędzia i materiały oraz napoje i poczęstunek.

Obowiązują zapisy, szczegóły: mozi.gdynia@gmail.com

najbliższe wydarzenia

„Kiedy morze rzuci zaklęcie, na zawsze trzyma w swojej sieci cudów”– Jacques Yves Cousteau. Obrazy Mariana Mokwy zdają się być ilustracją tych słów. Obraz „Łodzie na plaży”…

\ Dla wszystkich \ Wejście biletowane

Widok statków oczekujących na gdyńskiej redzie, kutry rybackie przy nabrzeżu portowym na terenie Dalmoru, zachód słońca na opustoszałej plaży w letni wieczór. Inspiracji jest wiele, a możliwości…

\ Dla wszystkich \ Poza MMG \ Wejście bezpłatne

Muzeum to ludzie, dlatego rozmaite opinie czy emocje inspirują i pobudzają nas do poszukiwań. Wnikliwie przyjrzeliśmy się wystawom czasowym „EkoEksperymentarium” oraz „MORZEMIASTOPORT”.  Efektem naszych obserwacji  jest cykl…

\ Dla dzieci \ Dzieci z opiekunem \ Wejście biletowane