04.09 \ Środa \ godz. 19:00

Tożsamości. Wieczny początek: Warmia i Mazury. Spotkanie z Beatą Szady. Prowadzenie: Stasia Budzisz

Zapraszamy na pierwszą odsłonę “Tożsamości” – spotkań Muzeum Miasta Gdyni, prowadzonych przez reporterkę Stasię Budzisz, których celem jest przybliżenie różnych odcieni codzienności Pomorza, Warmii, Dolnego Śląska – krain geograficznych naznaczonych burzliwą historią, gdzie na styku powiatowych miast i miasteczek kryją się lokalne mitologie, zwyczaje i sekrety. Jaka jest Tożsamość naszego (i innych) regionu, a może są to liczne “Tożsamości”?

Warmia i Mazury to od lat raj wczasowiczów, kuszący bezkresnymi jeziorami, lokalną kulturą i obietnicą relaksu. Cud natury, którym z przyjemnością chwalimy się za granicą. Wydawać by się mogło, że to kwintesencja polskości. Jednak nie zawsze tak było. Ziemie te, przez lata niemieckie, weszły w skład państwa polskiego po II wojnie światowej. W jednej chwili zmieniło się wszystko. Mieszkańcy, którzy pozostali, musieli na nowo odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości.

Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno – wciąż muszą zaczynać od nowa.

Beata Szady – dziennikarka i wykładowczyni akademicka. Autorka książki Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy. Publikowała w „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” i „Piśmie”. 

najbliższe wydarzenia