03.04 \ Środa \ godz. 18:00

Tożsamości. Na oczach wszystkich. Spotkanie z Katarzyną Włodkowską. Prowadzenie: Stasia Budzisz

Zapraszamy na pierwszą odsłonę “Tożsamości” – spotkań Muzeum Miasta Gdyni, prowadzonych przez reporterkę Stasię Budzisz, których celem jest przybliżenie różnych odcieni codzienności Pomorza, Warmii, Dolnego Śląska – krain geograficznych naznaczonych burzliwą historią, gdzie na styku powiatowych miast i miasteczek kryją się lokalne mitologie, zwyczaje i sekrety. Jaka jest Tożsamość naszego (i innych) regionu, a może są to liczne “Tożsamości”?

Gościnią pierwszego spotkania będzie Katarzyna Włodkowska – dziennikarka, reporterka „Gazety Wyborczej”. Za reportaż „Dom zły” została nominowana do wszystkich najważniejszych nagród dziennikarskich i zdobyła prestiżową Grand Press 2017 w kategorii „Reportaż prasowy”. Rok później, podczas Festiwalu Wrażliwego, nagrodzono ją za cykl tekstów o przemocy wobec kobiet. W tym samym czasie zdobyła nominację do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej w kategorii „Najlepszy materiał dziennikarski” za reportaż o nieprawidłowościach w szkołach baletowych. W 2020 roku ponownie znalazła się m.in. w finale konkursu Grand Press. Nominowany materiał opowiada o zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W kolejnych latach jej pracę doceniło m.in. jury Nagrody Mariusza Waltera i imienia Jarosława Ziętary (za dziennikarstwo śledcze 2024). Wyróżnione reportaże opowiadały przemocy w branżowym piśmie „Press”.

28 września 2022 roku ukazała się jej książka „Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla”, wyd. Wielka Litera. Reportaż był nominowany m.in. do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i zdobył Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od Morza.

Fot. Mateusz Skwarczek

OPIS KSIĄŻKI                          

Nie było w ostatnich latach głośniejszej historii.

Mariusz, nazwany przez media „polskim Fritzlem”, przez dwa lata więził żonę w piwnicy. Gdy sprawa wyszła na jaw, okazało się, że prokuratura maltretowanej kobiecie – oraz jej córce – trzykrotnie nie uwierzyła.

Katarzyna Włodkowska, autorka głośnego reportażu prasowego „Dom zły”, kilka lat pracowała nad książką, w której stara się odpowiedzieć na kluczowe pytanie – czy rodzina i sąsiedzi wiedzieli? „Na oczach wszystkich” to świetnie udokumentowany reportaż, oparty na dowodach, relacjach, rozmowach z prokuratorami, policjantami, psychologami i osobami z najbliższego otoczenia sprawcy. To opowieść o tym, jak rodzi się zło, próba dotarcia do źródeł znieczulicy instytucji zobowiązanych do reagowania, portret lokalnej społeczności. Włodkowska pokazuje też, jak trauma wpływa na życie, porusza kwestię dziennikarskiej odpowiedzialności i podejmuje się rekonstrukcji przełomowych momentów śledztwa wszczętego po publikacji jej reportażu. Śledztwa, w którym decydująca okazała się psychologia zapachu i pamięci.

Koszmar, który spotkał Ewę, główną bohaterkę książki, mógł wydarzyć się wszędzie. Autorka „Na oczach wszystkich” opisuje, jak wiele okoliczności musiało się zbiec, żeby wydarzył się właśnie w tym konkretnym miejscu, na Kaszubach.

Jest to – bez wątpienia – jedna z najważniejszych i najlepszych książek, nie tylko reporterskich, jakie ukazały się w Polsce w tym roku.

Michał Nogaś

Dreszczowiec, kryminał, a najbardziej akt oskarżenia z sugestią jak najsurowszego wyroku dla wymiaru sprawiedliwości w pewnym zakątku Polski. Książka powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich policjantów, pracowników pomocy społecznej, całego sądownictwa oraz studentów prawa i resocjalizacji. Takiego „na oczach wszystkich” nie wyobraziłby sobie ani Dante, ani Bosch i Goya. Ani sam Belzebub. Jednocześnie jestem zachwycona językiem autorki. Opowiedziała te historie po ludzku, nie wpadając w ckliwość albo żargony różnych służb.

Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Prowadząca: Stasia Budzisz – reporterka, filmoznawczyni, tłumaczka, podkasterka. Absolwentka filologii polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Freelancerka, uczestniczka projektu Światła Małego Miasta i współzałożycielka grupy reporterskiej Głośniej. Zajmuje się Europą Środkowo-Wschodnią, jej debiutancka książka “Pokazucha. Na gruzińskich zasadach” ukazała się w 2019 roku. Tworzy podkast Wydawnictwa Poznańskiego “WPodcast” oraz autorski podkast o Kaszubach “Kaszëbskô Paradnica”. Jesienią 2023 roku ukazała się jej książka reporterska o rodzinnych Kaszubach pt. “Welewetka”

najbliższe wydarzenia