21.06 \ Piątek \ godz. 18:00

To nie jest magazyn – wernisaż wystawy

Jakie osobliwości skrywa gdyńskie muzeum? Ile obrazów wisi na siatkach? Które dzieła sztuki ujrzały pierwszy raz światło dzienne? O kolekcjach: malarstwa, rzeźby, grafiki, tkaniny, a także dizajnu i aspektach konserwatorskich będzie można dowiedzieć się na wystawie „To nie jest magazyn”. Ponad pół tysiąca obiektów na przestrzeni około 200 m2!

Temat zbiorów kontynuowany od zeszłego roku jest dobrym powodem aby opowiedzieć o historii zarówno muzeum jak i samych muzealiów. Tym razem ilość i różnorodność jest siłą przekazu. Ekspozycja prac będzie nietypową formą wystawienniczą o charakterze technicznym, uporządkowanym, zorganizowanym w poszczególne sekcje – niczym… magazyn, choć przecież „to nie jest magazyn”! Ta forma pozwala wydobyć na światło dzienne obiekty nieoczywiste, duże, zbiorowe i wieloelementowe – a ze względu na małą przestrzeń do przechowywania rozdzielone na magazynowych półkach i w szufladach.

W poszczególnych częściach ekspozycji reprezentowanych przez różne media: obrazy, modele rzeźb, matryce graficzne, miniatury tkackie, przedmioty kultury materialnej, przypominamy minione wystawy, konkursy i wizjonerskie pomysły na rozwój kolekcji. Opowiemy jakie zadania i wyzwania stoją przed opiekunami zbiorów, jak powinno się dbać o obiekty. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez dofinansowanie wniosku na konserwacje w programie „Wspieranie działań muzealnych” na wystawie zaprezentujemy muzealia świeżo po przeprowadzonych zabiegach konserwatorskich. To właśnie one staną się pretekstem do opowiedzenia interesujących historii związanych z tymi obiektami i ich stanem zachowania.

Zapraszamy na wystawę jakiej jeszcze w Muzeum Miasta Gdyni nie było!

Termin: 21.06.2024 r., godz. 18:00
Wstęp wolny
Kuratorka: Katarzyna Gec – Leśniak / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 150 osób

najbliższe wydarzenia