23.06 \ Niedziela \ godz. 14:00

To nie jest magazyn – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Jakie cenne obiekty kryją się w Muzeum Miasta Gdyni? Ile mamy obrazów? Skąd te wszystkie obiekty się wzięły? Jak dbamy o muzealia? Na oprowadzaniu kuratorka Katarzyna Gec-Leśniak przybliży koncepcję najnowszej wystawy w Muzeum Miasta Gdyni zatytułowanej „To nie jest magazyn”.

Ponad pół tysiąca obiektów zgromadzonych, usystematyzowanych i pogrupowanych na przestrzeni około 200 m2 nasuwa skojarzenie pierwszych muzeów czyli gabinetów osobliwości nazywanych Kunstkamerami. Jakie osobliwości skrywa gdyńskie muzeum, ile obrazów znalazło się na ekspozycji, które dzieła sztuki ujrzały pierwszy raz światło dzienne?

Wystawa jest dobrym powodem aby opowiedzieć o historii zarówno samego muzeum jak i muzealiów. Obrazy, grafiki, tkaniny, rzeźby, modele, a także dizajn to różne media poprzez które artyści i projektanci wyrażali wizje świata i własne „ja”. Na oprowadzaniu kuratorka wystawy wyjaśni jakie zadania i wyzwania stoją przed muzealnikami, opiekunami zbiorów, jak powinno się dbać o obiekty a także w jaki sposób zachować porządek, żeby nie zgubić muzealiów we własnym muzeum.

Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu #gdyniadesigndays, #gdd2024

Termin: 23.06.2024 r., godz. 14:00
Bezpłatne bilety do pobrania w kasie muzeum lub na stronie: bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Katarzyna Gec – Leśniak / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni