W działaniach twórczych Jakub Szczęsny wykorzystuje architekturę jako narzędzie do budowania instalacji zachęcających do podejmowania społecznego dialogu.
Bohater naszej najnowszej z powodzeniem tworzy instalacje na styku architektury i sztuki, które prezentowane w przestrzeniach publicznych, otwartych i powszechnie dostępnych zyskują na przekazie. Ta artystyczna postawa może być punktem wyjścia do analizy i prezentacji działań jego oraz innych współczesnych twórców, którzy na miejsce dla swoich działań wybierają przestrzeń publiczną.
Wybitni polscy twórcy jak m.in. Julita Wójcik, Joanna Rajkowska, Mariusz Waras, Krzysztof Wodiczko, prezentują swoje prace na ulicach, budynkach, placach i wszelkich otwartych przestrzeniach. Co ważniejsze, działania te zazwyczaj odnoszą się do historii, tożsamości danego miejsca, historii lokalnej społeczności lub marginalizowanych grup społecznych. Podczas wykładu analizując wybrane realizacje artystyczne, przeanalizujemy zagadnienie wpływu sztuki na przestrzeń publiczną i inicjowanie dialogu społecznego.