24.06 \ Poniedziałek \ godz. 18:00

Spotkanie autorskie z Michałem Dudkowskim wokół książki „W stronę modernizmu. Architekt Romuald Miller”

Zapraszamy na premierę książki Michała Dudkowskiego pt. „W stronę modernizmu. Architekt Romuald Miller” wydanej przez Fundację Centrum Architektury.

To monografia jednego z pierwszych polskich modernistów, syna maszynisty kolejowego, który projektował dworce (m.in. w Gdyni) i domy związkowe kolejarzy, pierwszego prezesa i działacza SARP.

Michał Dudkowski jest architektem i historykiem architektury. Jego podejście jest więc podwójnie ciekawe – nie tylko zbadał dokładnie życie i twórczość Millera, ale także w swojej własnej pracy projektowej zajmował się modernizacjami budynków tego architekta. Książka powstała na bazie doktoratu, który Michał Dudkowski obronił na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 2021 roku.

Na uwagę zasługuje fakt, że autor przedstawia twórczość Millera na tle losów i dokonań całej generacji „pierwszych polskich modernistów” i pokazuje, jak architekci wykształceni jeszcze przed I wojną światową stawali się nowocześni. Dworzec kolejowy w Gdyni Romualda Millera z lat 1924-1928 był interesującym obiektem ilustrującym jeden z etapów tej drogi.

Spotkanie z poprowadzi Agnieszka Rasmus-Zgorzelska.