Ułatwienia dostępu
PL EN

ul. Zawiszy Czarnego 1
81-374 Gdynia  
+48 58 662 09 55

wt. – czw . . . 10–18
pt . . . . . . . . . 12–20
sob., ndz . . .  10–17

ulgowy  . . . . 7 zł
normalny . . 15 zł
rodzinny .  . 40 zł

19.11 / Piątek / godz. 17:00

Projektowanie i produkcja szkła prasowanego okiem praktyka – wykład

\ Dla wszystkich
\ Wejście bezpłatne
\ Zapisy

Technologia szkła prasowanego miała zastąpić tradycyjną, ręczną produkcję szkła dmuchanego. Szkło prasowane początkowo naśladowało dekoracje bardzo drogich ręcznie szlifowanych wyrobów kryształowych. Pojawienie się w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice” Jana Sylwestra Drosta, projektanta, który dążył do wdrożenia innowacji, przyczyniło się do ograniczenia a nawet porzucenia zdobień na rzecz faktur organicznych. O tym, czy tak się jednak stało oraz o ograniczeniach i możliwościach projektowania i produkcji przy użyciu technologii press opowie Sebastian Pietkiewicz.

Sebastian Pietkiewicz zdobył dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2001. Podyplomowe Studium Przestrzeni Scenicznej na Wydziale Architektury Wnętrz ASP we Wrocławiu, 2003.

Po studiach pracował jako projektant w hutach szkła: Huta Szkła Kryształowego Sudety” w Szczytnej, Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach oraz Huta Szkła Gospodarczego Zawiercie w Zawierciu. Od 2013 roku jest głównym projektantem w Hucie Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach. Od 2018 współpracuje z Hutą Edwanex. We współpracy z Leroy Merlin i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego zaprojektował modułowe doniczki w ramach kampanii “Dobrze Zaprojektowane”, 2011. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Wyróżnienie Must Have” za kolekcję Metropolis”, oraz za Zestaw Śniadaniowy nr 1 wchodzący w skład kolekcji Polski Stół”, Łódź Design Festival, 2016. Wyróżnienie Must Have za kolekcję Blanca” oraz Must Have za kolekcję Łatki” 2017, Must Have za „Szklanka jak kubek” 2020.

Wystawa indywidualna: 

Kultowe formy – Sebastian Pietkiewicz – wystawa zorganizowana w ramach projektu: Tak, kupuję polski design!” – Galeria BB, Kraków 2016.

najbliższe wydarzenia

Babie Doły kojarzą się mieszkańcom Gdyni, jak również turystom z szeroką plażą i charakterystycznym budynkiem torpedowni, który znajduje się na morzu kilkaset metrów od brzegu. Nie każdy…

\ Dla dorosłych \ Poza MMG \ Wejście biletowane

Czy Wzgórze Nowotki było stacją nawiedzoną, czy może miejscem lądowania UFO? Na obrazie Konstantego Gorbatowskiego – na pewno tak, a w rzeczywistości raczej nie, choć miało tam miejsce kilka…

\ Dla wszystkich \ Poza MMG \ Wejście bezpłatne

Muzeum to ludzie, dlatego rozmaite opinie czy emocje inspirują i pobudzają nas do poszukiwań. Wnikliwie przyjrzeliśmy się wystawom czasowym „EkoEksperymentarium” oraz „MORZEMIASTOPORT”.  Efektem naszych obserwacji  jest cykl…

\ Dla dzieci \ Dzieci z opiekunem \ Wejście biletowane