Ułatwienia dostępu
PL EN
19.11 / Piątek / godz. 17:00

Projektowanie i produkcja szkła prasowanego okiem praktyka – wykład

\ Dla wszystkich
\ Wejście bezpłatne
\ Zapisy

Technologia szkła prasowanego miała zastąpić tradycyjną, ręczną produkcję szkła dmuchanego. Szkło prasowane początkowo naśladowało dekoracje bardzo drogich ręcznie szlifowanych wyrobów kryształowych. Pojawienie się w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice” Jana Sylwestra Drosta, projektanta, który dążył do wdrożenia innowacji, przyczyniło się do ograniczenia a nawet porzucenia zdobień na rzecz faktur organicznych. O tym, czy tak się jednak stało oraz o ograniczeniach i możliwościach projektowania i produkcji przy użyciu technologii press opowie Sebastian Pietkiewicz.

Sebastian Pietkiewicz zdobył dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2001. Podyplomowe Studium Przestrzeni Scenicznej na Wydziale Architektury Wnętrz ASP we Wrocławiu, 2003.

Po studiach pracował jako projektant w hutach szkła: Huta Szkła Kryształowego Sudety” w Szczytnej, Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach oraz Huta Szkła Gospodarczego Zawiercie w Zawierciu. Od 2013 roku jest głównym projektantem w Hucie Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach. Od 2018 współpracuje z Hutą Edwanex. We współpracy z Leroy Merlin i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego zaprojektował modułowe doniczki w ramach kampanii “Dobrze Zaprojektowane”, 2011. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Wyróżnienie Must Have” za kolekcję Metropolis”, oraz za Zestaw Śniadaniowy nr 1 wchodzący w skład kolekcji Polski Stół”, Łódź Design Festival, 2016. Wyróżnienie Must Have za kolekcję Blanca” oraz Must Have za kolekcję Łatki” 2017, Must Have za „Szklanka jak kubek” 2020.

Wystawa indywidualna: 

Kultowe formy – Sebastian Pietkiewicz – wystawa zorganizowana w ramach projektu: Tak, kupuję polski design!” – Galeria BB, Kraków 2016.

najbliższe wydarzenia

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze:…

Międzynarodowemu przeglądowi triennale miniatury tkackiej, który odbywa się w naszym Muzeum już od trzydziestu lat, towarzyszą dwie wystawy. Jedną z nich jest prezentacja zwycięskich prac. Druga zaś…

Muzeum od kuchni – urodzinowe oprowadzanie po muzealnych magazynach

10.02 / Piątek / godz. 10:00, 12:00, 15:00

10 lutego to dla każdej gdynianki i każdego gdynianina szczególna data. To dzień, w którym naszemu miastu zostały przyznane prawa miejskie. Każdego roku staramy się tego dnia…