Technologia szkła prasowanego miała zastąpić tradycyjną, ręczną produkcję szkła dmuchanego. Szkło prasowane początkowo naśladowało dekoracje bardzo drogich ręcznie szlifowanych wyrobów kryształowych. Pojawienie się w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” Jana Sylwestra Drosta, projektanta, który dążył do wdrożenia innowacji, przyczyniło się do ograniczenia a nawet porzucenia zdobień na rzecz faktur organicznych. O tym, czy tak się jednak stało oraz o ograniczeniach i możliwościach projektowania i produkcji przy użyciu technologii press opowie Sebastian Pietkiewicz.
Sebastian Pietkiewicz — zdobył dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2001. Podyplomowe Studium Przestrzeni Scenicznej na Wydziale Architektury Wnętrz ASP we Wrocławiu, 2003.
Po studiach pracował jako projektant w hutach szkła: Huta Szkła Kryształowego „Sudety” w Szczytnej, Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach oraz Huta Szkła Gospodarczego Zawiercie w Zawierciu. Od 2013 roku jest głównym projektantem w Hucie Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach. Od 2018 współpracuje z Hutą Edwanex. We współpracy z Leroy Merlin i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego zaprojektował modułowe doniczki w ramach kampanii “Dobrze Zaprojektowane”, 2011. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Wyróżnienie „Must Have” za kolekcję „Metropolis”, oraz za Zestaw Śniadaniowy nr 1 wchodzący w skład kolekcji „Polski Stół”, Łódź Design Festival, 2016. Wyróżnienie Must Have za kolekcję „Blanca” oraz Must Have za kolekcję „Łatki” 2017, Must Have za „Szklanka jak kubek” 2020.
Wystawa indywidualna:
Kultowe formy – Sebastian Pietkiewicz – wystawa zorganizowana w ramach projektu: „Tak, kupuję polski design!” – Galeria BB, Kraków 2016.