Miłośnicy powieści skupiają się na akcji, bohaterach, dynamice ich relacji, splotach wydarzeń. Czy to wystarczy, aby stworzyć dobry kawałek literatury? Czy autor – pisarz może stworzyć przekonującą narrację bez pełnego zanurzenia się w okolicznościach, didaskaliach, dekoracjach dnia codziennego? Podczas warsztatów pisarskich “Miejsce” skupimy się na portretowaniu niezwykłych anty-bohaterów: miejskich zaułków, pokoi mieszkań, zapamiętanych topografii podwórek z dzieciństwa. Miejsce potrafi być opowiedziane na różne sposoby – ustami naszych bohaterów, zwięzłą poezją czy trafnym, reporterskim komentarzem. Rozglądając się na boki i nie zawsze patrząc prosto w oczy naszych literackich bohaterów możemy odczytać z rzeczywistości znacznie więcej. Miejsce stanie się pretekstem do pracy nad warsztatem literackim uczestników: celnością języka, regularnością, refleksją.
Kurs obejmuje pięć spotkań z Natalią Fiedorczuk – trenerką twórczości, autorką i pisarką, nagradzaną autorką prozy. Kolejne cztery, jesienne spotkania to warsztaty mistrzowskie, do których zaproszeni zostaną inni praktykujący pisarze i reportażyści (m.in. Magdalena Grzebałkowska, Sylwia Kubryńska, Barbara Piórkowska i inni). Podczas klas mistrzowskich zaproszeni mentorzy odpowiedzą na pytania uczestników – również te najbardziej “techniczne”, na przykład o organizację pracy i przebieg procesu twórczego. Uczestnicy dostaną możłiwość uzyskania informacji zwrotnej na temat fragmentów literackich stworzonych podczas zajęć. Podsumowaniem rocznego kursu będzie publikacja literacka z najlepszymi tekstami kursantów.
Warsztaty realizowane są w ramach “Projektu miasto 2019-2026”
O prowadzącej: Natalia Fiedorczuk-Cieślak, ur. 1984 – Publicystka, pisarka i dramatopisarka, animatorka społeczna i muzyczka. Pisze m.in. dla magazynu “Pismo”, “Książki”, Wysokie Obcasy, Gazety Stołecznej . Za swój prozatorski debiut “Jak pokochać centra handlowe” (Wielka Litera, 2016) otrzymała literacki Paszport Polityki a także nominacje do nagród im. Conrada, Witolda Gombrowicza i Wiesława Kazaneckiego. Autorka powieści “Ulga” (Wielka Litera, 2018) i publikacji fotograficznej “Wynajęcie” (Bęc Zmiana, 2012). Na co dzień współpracuje ze studiem Munka przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich jako konsultant literacki. Jest autorką muzyki – wydała dwie płyty solowe jako Nathalie and The Loners, skomponowała muzykę do kilkunastu filmów i spektakli teatralnych.
Bilety: 10 zł, obowiązują zapisy
Obowiązują zapisy: zapisy@muzeumgdynia.pl, 58 66 936/937/938
„Kiedy morze rzuci zaklęcie, na zawsze trzyma w swojej sieci cudów”– Jacques Yves Cousteau. Obrazy Mariana Mokwy zdają się być ilustracją tych słów. Obraz „Łodzie na plaży”…
Widok statków oczekujących na gdyńskiej redzie, kutry rybackie przy nabrzeżu portowym na terenie Dalmoru, zachód słońca na opustoszałej plaży w letni wieczór. Inspiracji jest wiele, a możliwości…
Muzeum to ludzie, dlatego rozmaite opinie czy emocje inspirują i pobudzają nas do poszukiwań. Wnikliwie przyjrzeliśmy się wystawom czasowym „EkoEksperymentarium” oraz „MORZEMIASTOPORT”. Efektem naszych obserwacji jest cykl…